Birma kass

Birma kass

Birma kass on poolpika karvastikuga kass. Heledamat põhivärvi täiendavad tumedamad piirkonnad näol, käppadel, kõrvadel ja sabal. See on suuremat kasvu kass, kellel on toekas keha ja lühemad jalad. Birma kassil on sinised silmad ja neli valget käpaotsa ehk sokki. Esimesed sokid katavad ainult käppi, kuna tagumised on pikemad. Pea on lai ja ümar, kõrvad keskmise suurusega. Birma kasside puhul aktsepteeritakse mitmeid erinevaid värvitoone.

Birma kass
  • Karvkatte pikkus: Pikk
  • gooming: Kord nädalas
Birma kass
  • aktiivsus: Keskmine
Birma kass
  • müra: Madal

Päritolu

Kuigi Birma kassi päritolu pole täpselt teada, elasid need kassid ühe legendi kohaselt koos preestritega templis. 1919. aastal toodi paar kassi Prantsusmaale. Nendest sai alguse läänes levinud tõug. Birma kassid hävisid peaaegu täielikult Teise maailmasõja ajal. Neid ristati palju pikakarvaliste kassidega (peamiselt Pärsia kassid) ja samuti Siiami tõuliinidega, et tõugu uuesti üles ehitada. 50ndateks aastateks ilmusid taas välja puhtad Birma kassi pesakonnad. Taastatud tõugu tunnustati Suurbritannias 1965. aastal.

Päritoluriik

Birma / Prantsusmaa

Teised nimed

püha Birma

Iseloom

Birma kassid on hästi tuntud oma helluse ja tundelisuse poolest. Neid kasse on kaua aretatud seltsikassideks. Nad on kuulekad ja vaikselt jutukad. Neile meeldib suhelda, nad on nutikad ja sõbralikud ka teiste kassidega. Nad on uudishimulikud ja inimeste poole hoidvad kassid.

Tervis

Mõnedel noortel Birma kassidel on testides ilmnenud neerufunktsiooni häiritus. Selle näidustuse tähtsus pole veel selge, kuid sellest võib areneda neerupuudulikkus.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Birma kassi karvastik on pehme ja siidine, kuid kergemini hooldatav kui Pärsia kassil. Hea vormi hoidmiseks tuleb seda kord nädalas kammi ja harjaga hooldada. Birma kassid, keda on varasest noorusest harjatud, naudivad inimese tähelepanu, mis selle tegevusega kaasneb. Sarnaselt teistele kassidele tuleb ka Birma kasse vaktsineerida, teha parasiiditõrjet ja käia nendega kord aastas tervisekontrollis.