Tšintšilja

Tšintšilja

Tšintšilja esineb ainult ühes värvitoonis – valge kass roheliste silmadega. Tal on lai pea, väikesed üksteisest kaugel asetsevad kõrvad ja lühikese koonuga nägu. Säravad silmad on suured ja ümmargused. Kuigi tšintšilja on kergema luustikuga kui enamik pärslasi, on tema jalad üsna lühikesed, paksud ja tugevad. Saba on lühike ja kohev. Karvastik on pikk ja külluslik tänu tihedale ja pehmele aluskarvale.

Tšintšilja
  • Karvkatte pikkus: Pikk
  • gooming: Iga päev
Tšintšilja
  • aktiivsus: Madal
Tšintšilja
  • müra: Madal

Päritolu

Tšintšilja on väga spetsiifilist tüüpi Pärsia kass. See tõug esineb ainult ühes värvitoonis – puhas valge karv sisaldab õige veidi musta, mis annab kasukale hõbedase sära. Kassi smaragdrohelised silmad on musta äärisega. Tšintšilja oli esimene kass, kes aretati spetsiaalselt ühes värvitoonis. Tõugu esitleti esmakordselt 1894. aastal Londonis.

Päritoluriik

Inglismaa

Iseloom

Tšintšilja on meeldiva iseloomuga hell ja emotsionaalne kass. Pärsia tüüpi kassid on üldiselt tuntud kui vaiksed ja väheliikuvad. Tšintšilja on väidetavalt palju aktiivsem ja ekstravertsem kui enamik Pärsia kasse.

Tervis

Kuna tšintšilja on Pärsia tüüpi kass, võivad paljud Pärsia kassi probleemid ka tšintšiljal esineda. Kuna peakuju on lühem ja koon lamedam, võib lõualuu deformeeruda, tekitades hambahaigusi ja probleeme söömise ning joomisega. Väikesed sõõrmed ja pikk pehme suulagi võivad raskendada hingamist. Kuna pisarakanalid ei kulge loomulikult, võivad silmad olla pidevalt vesised. See võib põhjustada ärritusi ja löövet näonahal. Suhteliselt lame nägu tõstab silmahaiguste riski. Pärsia kassidel võib esineda geen, mis tekitab neerudes tsüste ja lõpeb neerupuudulikkusega (autosomaalne dominantne polütsüstiline neeruhaigus). 90ndatel aastatel tehtud uuringus avastati seda haigust üle kolmandikul Pärsia kassidest ja lühikarvalistest eksootilistest kassidest. Tšintšiljadel esines seda vähem, kuid see oli olemas. Aretajad püüavad testide abil probleemi kõrvaldada. Kassipoega võttes tuleks alati paluda aretajal näidata PKD-testide tulemusi.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Tšintšiljat tuleb iga päev hooldada, muidu võivad paksu pika kasuka sisse tekkida karvapusad ja karvatordid. Kui see peaks siiski juhtuma, ei jää muud üle kui kass täielikult ära pügada ja lasta karvadel tagasi kasvada. Tähelepanu vajavad ka silmad ja tagumik. Neid tuleb plekkide vältimiseks iga päev puhastada. Tšintšilja silmad võivad vesitseda, silmanurki ja ninakülgi tuleb puhastada. Kassi tagaosa ja saba karvu tuleb puhastada sinna takerdunud väljaheidetest, et vältida plekke ja klompe karvastikus. Sarnaselt teistele kassidele tuleb ka tšintšiljat vaktsineerida, teha parasiiditõrjet ja käia temaga kord aastas tervisekontrollis.

Lisainfo

Kui sa soovid saada tšintšiljale terveid järglasi, tuleb järele kontrollida mitmeid pärilikke haiguseid, sealhulgas polütsüstiline neeruhaigus. Küsi selleks nõu oma loomaarstilt. Pane tähele, et lisaks pikkadele karvadele, on tšintšiljadel ka paks aluskarv, mis tähendab, et kass ei saa selle hooldamisega ise hakkama ning teda tuleb iga päev kammida.