Lühikarvaline eksootiline

Lühikarvaline eksootiline

Lühikarvaline eksootiline on keskmist kasvu jässakas kass. Pea on ümar ja lai, väikesed kõrvad asetsevad üksteisest kaugel, koon on lühike. Ümmargused suured silmad on säravates toonides. Lühikesed toekad jalad lõpevad ümmarguste käppade ja tupsuliste varvastega. Saba on lühike ja kohev. Pehme aluskarvaga karvastik on lühike, paks ja luksuslikult tihe. Lühikarvaline eksootiline võib esineda kõigis Pärsia kassi värvides ja mustrites aga ka täpilisena.

Lühikarvaline eksootiline
  • Karvkatte pikkus: Lühike
  • gooming: Kord nädalas
Lühikarvaline eksootiline
  • aktiivsus: Madal
Lühikarvaline eksootiline
  • müra: Madal

Päritolu

Lühikarvaline eksootiline on niivõrd sarnane Pärsia kassiga, et näitustel on see tõug pikakarvaliste kassidega samas sektsioonis. Tõug sai alguse ideest luua kass, kes sarnaneb kõiges peale karvastiku Pärsia kassile. Ameerikas kasutati lisaks Pärsia pikakarvalisele Ameerika lühikarvalist, Suurbritannias aga Briti lühikarvalist kassi. Lühikarvalist eksootilist esitleti 1960. aastal. Keskmise pikkusega karvastikku on kergem hooldada. Värvide ja mustrite hulk on väga suur ning tõug on muutumas üha populaarsemaks.

Päritoluriik

Ameerika / Suurbritannia

Iseloom

Lühikarvaline eksootiline on sama hella iseloomuga nagu tema pikakarvalised sugulased ega ole nii aktiivne kui mitmed lühikarvalised tõud. Eksootilised saavad väga hästi hakkama ka siis, kui nad üksi koju jäetakse.

Tervis

Antud tõul ja selle lähisugulasel Pärsia kassil võib esineda mitmeid terviseprobleeme. Lamedama pea ja koonu tõttu võib lõualuu olla deformeerunud ning hambumus, joomine või söömine häiritud. Väikesed ninasõõrmed ning pikk ja pehme suulagi võivad põhjustada hingamisprobleeme. Pisarakanalid ei kulge loomulikku teed pidi, silmad võivad jätkuvalt vesitseda ja tekitada naha punetust. Lamedam nägu suurendab ka silmahaiguste ohtu. Eksootilistel võib esineda ka neerupuudulikkust põhjustav geen (PKD e. polütsüstiline neeruhaigus). 90ndatel aastatel avastati sõeluuringutega see probleem rohkem kui kolmandikul pärslastest ja eksootilistel. Aretajad püüavad sõeluuringute abil sellest vabaneda. Asudes kassipoega hankima, lase pesakonna omanikul näidata ema- ja isakassi PKD uuringute tunnistusi.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Lühikarvaline eksootiline vajab küll tähelepanu, kuid teda on lihtsam korras hoida kui pikakarvalisi Pärsia sugulasi. Regulaarne harjamine ei lase surnud karvadel pulste moodustada ega neil mööblile kukkuda. Kui kassi silmad vesitsevad, tuleb silmanurki ja nina pidevalt puhastada. Sarnaselt teistele kassidele tuleks ka neid regulaarselt vaktsineerida ja teha parasiiditõrjet.

Lisainfo

Kui sa soovid saada lühikarvalisele eksootilisele terveid järglasi, tuleb talle teha PKD uuring. Küsi selleks nõu oma loomaarstilt.