Manks

Manks

Manks sarnaneb Briti lühikarvalise kassiga peaaegu kõiges peale saba. Kassil on tugev ja kompaktne keha, lai rind ning lühike selg. Sabakoht peab olema ümmargune ning asuma õlgadest veidi kõrgemal. Manksil on tugevad ja lühikesed jalad. Näitusekasside puhul nõutakse, et saba puudub täielikult ning sabakoht on ümmargune. Aretusisenditel ja lemmikloomadel võib olla erineva pikkusega saba. Manksil on lühike aluskarv ja veidi pikem pealiskarv. Karvastik võib olla igasugustes värvikombinatsioonides välja arvatud Siiami kassi värvides.

Manks
  • Karvkatte pikkus: Lühike
  • gooming: Alla ühe korra nädalas
Manks
  • aktiivsus: Keskmine
Manks
  • müra: Madal

Päritolu

Ilma sabata manks on Mani saarel elanud juba mitusada aastat. Kassi päritolu kohta on mitmeid legende. Ühe kohaselt on saba kadumises süüdi Noa, kes laeva ukse liiga kiiresti kinni lõi. Teine legend kinnitab, et ilma sabata kass ujus Mani saarele 1588. aastal ühelt Hispaania armaada galeoonilt. Loomulikult on puuduv saba geneetiline mutatsioon, mille põhjustas saarel elavate kasside omavaheline paaritumine. Tõelisel manksil on saba asemel ainult väike lohk, samas sünnib ka lühikeste sabadega kasse. Mutatsiooni põhjustav geen võib tekitada luustikus ka teisi deformeerumisi. Sellele vaatamata saab manks osaleda kõigil Ühendkuningriigi kassinäitustel.

Päritoluriik

Suurbritannia (Mani saar)

Iseloom

Manksid on sõbralikud ja hea iseloomuga kassid. Nad naudivad hellitusi ja kohanevad väga hästi pereeluga.

Tervis

Saba puudumine on tõsine geneetiline puudus. Manksi deformeerunud selgroog võib põhjustada ka teisi probleeme. Näiteks võib tekkida varajane artriit, kui deformeerunud lülid pingestavad selgroogu. Mõnel kassil võib ahenemine põhjustada ummistusi soolestikus. Kahe täiesti ilma sabata kassi paaritumisel võivad pojad sündida surnult või surra peagi pärast poegimist. Peaaegu kõigil manksidel võib täheldada teisi selgroo deformeerumisi, nagu näiteks lühemad selgroolülid, osaliselt ühinenud lülid või väiksem lülide arv.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Manksi karvastik ei vaja palju hooldamist, kuna kassid saavad selle korras hoidmisega ise hakkama. Sarnaselt teistele kassidele tuleks ka mankse regulaarselt vaktsineerida ja teha parasiiditõrjet.

Lisainfo

Kui sa planeerid oma manksile järglasi, konsulteeri kindlasti loomaarstiga, et vältida tarbetuid kannatusi ja deformeerumisi kassipoegade puhul.