Siiami kass

Siiami kass

Siiami kassid on keskmise suurusega. Neil on pikk, elegantselt sale ja graatsiliselt lihaseline keha. Sihvakad jalad lõpevad väikeste ovaalsete käppadega. Eestvaates sarnaneb kassi pea kolmnurgaga, mis algab peene koonuga ja lõpeb suurte kikkis kõrvadega. Orientaalse kujuga silmad on nina poole kaldus. Pikk kitsenev saba kaardub ilma jõnksudeta. Lühike liibuv karvastik on heleda põhitooniga, millest eralduvad tumedamad laigud maskipiirkonnas, kõrvadel, jalgadel ja sabal. Siiami kassidel võib esineda palju värvitoone, kuid silmad on alati erksinised.

Siiami kass
  • Karvkatte pikkus: Lühike
  • gooming: Alla ühe korra nädalas
Siiami kass
  • aktiivsus: Kõrge
Siiami kass
  • müra: Kõrge

Päritolu

Siiami kass on üks populaarsemaid kassitõuge. Näiteks Ühendkuningriigis jääb ta arvukuselt alla vaid Briti lühikarvalisele kassile. See on ka üks kergemini äratuntavaid tõuge. Mitmesaja aastane tõug on pärit praeguselt Taimaa territooriumilt. Vastavalt legendile olid Siiami kassid pühad kassid, kes valvasid budistlikke templeid. Briti saartele jõudsid Siiami kassid 1880ndatel aastatel. Algupäraseks värvikombinatsiooniks oli pitserpruun mask ning kreemjas toonis keha. Lääne aretajad laiendasid värviskaalat, lisades aretusse teisi kassitõuge. Algupärasel Siiami kassil võis esineda kõõrdis silmi ja murtud saba, mida praegu peetakse tõsisteks puudusteks.

Päritoluriik

Tai (endine Siiam)

Iseloom

Siiami kassi teatakse ilmselt sama hästi nii valju hääle kui klassikalise välimuse järgi. Need kassid on tavaliselt aktiivsed suhtlejad ja võivad olla väga häälekad. Siiami kassid nõuavad tähelepanu ning tahavad kuuluda perekonda. Kindlasti ei sobi nad sellisele inimesele, kes on kogu päeva tööl. Siiamile ei meeldi üksi olla. Lahenduseks võib olla kaks kassi samast pesakonnast. Siiami kassid on väga intelligentsed, neile tuleb pakkuda tegevust. Meelelahutuseks sobivad nii mänguasjad kui kraapimispostid. Neid saab ka õpetada mänguasju ära tooma.

Tervis

Siiami kass on pikaealine tõug. On teateid üle kahekümne aasta elanud kassidest. Samas on tõuga seotud ka mitmeid terviseprobleeme. Mõnel aretusliinil võib esineda eelsoodumus kasvajate tekkimiseks, näiteks lümfoomi ja soolekasvajana. Siiami kassid näivad põdevat rohkem kroonilist köha ja rohkem oksendavat kui teised kassitõud. Mõned Siiami kassid neelavad alla väikesi mittesöödavaid materjale, närides villaseid riideid, plastikut või muud. Siiani on arusaamatu, mis sellist tegevust põhjustab.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Siiami kassi lühike läikiv karvastik ei vaja palju hooldamist, kuid talle kindlasti meeldib harjamisega kaasnev tähelepanu. Nagu paljud lühikarvalised kassitõud, saab ka Siiami kass ise kasuka korras hoidmisega hakkama. Sarnaselt teistele kassidele tuleb ka selle tõu esindajaid vaktsineerida, teha parasiiditõrjet ja käia kord aastas tervisekontrollis.