Sfinks

Sfinks

Sfinksi põhiomaduseks on karvastiku puudumine. Samas pole see kass täiesti karvutu. Nahapinda katab pehme udukarv, mis meenutab puudutamisel virsikukoort. Kuju poolest devonreksi meenutaval peal puuduvad ka vurrud ja ripsmed. Sidrunikujulised silmad asuvad sügaval. Kerge luustikuga keha on lihaseline. Tänu kumerale rinnale tunduvad pikad ja sihvakad jalad olevat kaardus. Kassid on nii soojad ja pehmed, et neid kutsutakse “seemisnahast kuumaveepudeliteks”. Üldiselt sile nahk on pea peal, kehal ja jalgadel kohati kortsuline. Pigmendilaigud on sfinksi nahal hästi näha. Aktsepteeritud on kõik nahavärvid ja -mustrid.

Sfinks
  • Karvkatte pikkus: Lühike
  • gooming: Kord nädalas
Sfinks
  • aktiivsus: Keskmine
Sfinks
  • müra: Madal

Päritolu

Karvutuid kasse on teatud juba ammustest aegadest. Väidetavalt pidasid selliseid kasse juba asteegid. Kuid sfinks on esimene tõug, mida on aretatud just selle omaduse pärast. Aretusprogramm sai alguse 1966 Ontarios, kui ühte tavalisse pesakonda sündis karvutu isane kiisupoeg. Suurem osa tänastest sfinksidest on siiski kolme 1978 Torontos sündinud karvutu kassi järeltulijad.

Päritoluriik

Kanada

Teised nimed

Kanada karvutu kass

Iseloom

Sfinks otsib kontakti, tähelepanu ja mänge. Sageli on see jutukas kass omanikul juba ukse peal vastas. Nad on väga intelligentsed ja paimaiad. Öeldakse, et neis on natuke koera ja last, veidi ahvi ning kassi. Sfinksid on meisternurrujad. Neile meeldib koos omanikuga teki all magada. Kuna sfinksi kehatemperatuur on 1–2 kraadi kõrgem kui tavalisel kassil, on neil hundiisu, sest energiakulu tuleb tasa teha. Olles halva ilma ees täiesti kaitsetud, ei saa neid külmaga õue jätta. Samuti ei meeldi neile istuda külma pinna peal, kuid keskkütet nad jumaldavad! Päikselise ilmaga õues käiv sfinks vajab päikesekaitsekreemi, eriti kahvatatute nahapiirkondade peal.

Tervis

Selle tõu puhul esineb palju nahaprobleeme nagu erinevad lööbed ja seeninfektsioonid. Sfinksi tuleb kaitsta päikese eest, muidu saab nahk päikesepõletuse. Sarnaselt teistele kassidele tuleb ka sfinkse vaktsineerida, teha parasiiditõrjet ja käia nendega kord aastas tervisekontrollis.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Omanikud peavad hoolega jälgima, et sfinksi nahk oleks puhas ja elastne. Kord nädalas tuleb kassi pesta või käsnaga puhastada, et eemaldada nahalt õlised eritised. Infektsioonide vältimiseks tuleb samuti puhastada ka kassi väliskõrva.

Lisainfo

Kuigi sfinksil puuduvad karvad, ei ole tegu allergiavaba kassiga. Tavaliselt põhjustavad nn kassiallergiat süljes sisalduvad allergeenid.