Basenji

Basenji

See koer on väikest kuni keskmist kasvu, tal on omapärane tihedalt rõngas saba ja kortsuline otsaesine. Basenji sile, lühike ja läikiv karvkate võib olla punane ja valge; must ja valge; must, mustjaspruun ja valge; hallikaspruun; hallikaspruun valgega; kolmevärviline. Vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit. Ideaalne täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 43 cm ja emasel 40 cm. Täiskasvanud isase koera ideaalkaal on 11 kg, emasel 9,5 kg.

Basenji
 • suurus: Väike
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/sile
Basenji
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Enamasti vaikne
 • grupp: Jahikoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Käitumine
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Madal
 • valvamine: Madal

Päritolu

Basenji'd aretati tõenäoliselt seltsikoerteks vaaraodele, Egiptuse püramiididel leiab basenji'de portreesid. Aja jooksul levis tõug Kesk-Aafrikasse, kus teda peeti, et tappa pikakihvalisi ja roorotte Kongo piirkonnas. Need suured ja tigedad rotid olid tõeliseks ohuks kohalike elanike kariloomadele ja hea jahikoer oli oluline nende elus püsimiseks. Tõug sai läänemaailmas tuntuks alles Victoria ajal, kui varased Aafrika maadeavastajad mainisid „koera, kes ei haugu“.

Iseloom

Need koerad on ainulaadsed, sest nad ei haugu, aga nad joodeldavad, kui on põnevil. Basenji'd on väga sarnased kassidele: nad on valvsad, iseseisvad, intelligentsed, puhastavad end ise ja on pea lõhnatud ning võivad vahel isegi ronida puude ja aedade otsa. Oma pererahva vastu on nad hoolivad, kuid võõrastesse suhtuvad ettevaatlikult. Basenji'd kipuvad teiste koertega tülitsema, seega on kohustuslik neid varakult sotsialiseerida.

Tervis

Basenji'de seas kõige laiemalt levinud pärilikud terviseprobleemid on teatud tüüpi neeruhaigus – Fanconi sündroom ja üks aneemia vorm. Mõlema haiguse määramiseks on olemas geneetilised testid. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi. Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja teha geneetilised testid.

Liikumisvajadus

Basenji'd vajavad päevas vähemalt tund aega tegevust, sest on aretatud jahti pidama karmil maastikul. Vastupidavust on neil samas rohkem kui ainult tunnise tegutsemise jagu. Basenji't ei ole küll lihtne treenida, kuid tema kehale ja vaimule on äärmiselt kasulik, kui ta saab tegeleda mõne koerte spordialaga. Nad ei taju teid nii hästi kui teised koerad, seega peab eriti ettevaatlik olema tiheda liiklusega alade lähedal treenides.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Basenji hooldab oma karva ja välimust enamasti ise. Nende karv on lühike, sile ja õhuke. Karva võib korra nädalas spetsiaalse kindaga pühkida, et lahtised karvad eemaldada. Kõrvu ja küüsi tuleb perioodiliselt kontrollida. Peale selle pole suurt muud vaja teha.