Gascogne'i sinine basset

Gascogne'i sinine basset

Sinine basset on suursuguse välimusega hagijas, kellel on bassetitele omane pikk kere ja lühikesed jalad. Ta on jõuline ja sportlik, kuid ei ole raske ega kohmakas koer. See tõug on keskmise suurusega, täiskasvanud koera turjakõrgus on 30–38 cm kõrgused ja kaal umbes 7–9 kg. Kõige silmapaistvam joon on nende karva värv – must valgel taustal, mis on kaetud mustade laikudega ja jätab sinise mulje. Tüüpilised on ka hagijate pruunid märgised (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit).

Gascogne'i sinine basset
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/karm
Gascogne'i sinine basset
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Jahikoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Gascogne'i sinine basset
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Prantsusmaalt on pärit paljud hagijad, ja nagu nimestki näha, ka Gascogne'i sinine basset, koeratõug, kes on pärit Gascogne'ist Prantsusmaa edelaosast. Sellest piirkonnast pärit siniseid hagijaid on mainitud juba 12. sajandil, nad olevat aidanud jahtida metssigu, hunte ja hirvi. 20. sajandi alguses oleks tõug peaaegu välja surnud, kuid aretusprogrammides kasutati pikemate jalgadega Gascogne'i sinist, et sinine basset väljasuremisest päästa.

Iseloom

Gascogne'i sinine basset on oma peresse ja sõpradesse kiindunud, kuid teistega kinnine. Ta peaks olema ettenägelik ja hulljulge. Sellist kirjeldust ei leia tõustandarditest just tihti, mis viitab tõu ainulaadsusele. Nagu kõik jäljekoerad, on ka sinine basset kõige õnnelikum, kui saab käia, nina maas, ajades mõne huvitava lõhna jälgi.

Tervis

Sinisel bassetil ei ole teadaolevalt laialt levinud pärilikke terviseprobleeme. Nagu teistel sellise kehaehitusega koertel, võib ka neil olla eelsoodumus selgroohäirete tekkeks ja liigeste ebaloomulikuks arenguks.

Liikumisvajadus

Nagu enamik hagijaid, võib ka Gascogne'i sinine basset oma nina järel joostes unustada peremehe kuulamise, seega on esmatähtis harjutada koera tagasi kutsumise käsklust. Niisamuti tohib teda rihmata treenida ainult turvalistes ja liikluseta kohtades. Tõug aretati pikaks ja aeglaseks jahipidamiseks, nii et ta on pigem pika maa rahulik rühkija kui kiire sprintija. Oma energia kulutamiseks vajab ta iga päev paaritunnist tegevust koos nuuskimisvõimalusega.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid. Sinisel bassetil on kalduvus puhituse ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

Selle tõu lühike ja tihe karvkate ei nõua palju hooldust. Piisab korrast nädalas, et eemaldada surnud karvad ja hoida ülejäänud karvastiku tervet välimust. Koera võib vajadusel aeg-ajalt vannitada. Erilist tähelepanu vajavad nende kõrvad, sest piiratud õhuvoolu tõttu võivad tekkida põletikud.