Beagle

Beagle

Need visad ja vaprad väikesed koerad on lahke ilmega, kompaktsed ja sportlikud. Nende lühike, tihe ja ilmastikukindel karv võib olla eri värvi ja erineva mustriga (täpsema info saamiseks vaadake tõustandardit. Nende turjakõrgus on 33–40 cm ja nad kaaluvad umbes 10–11 kg.

Beagle
 • suurus: Väike
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/sile
Beagle
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Jahikoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Beagle
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Madal
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

16. sajandi keskel hakati jahikoeri klassifitseerima nende eesmärgi järgi, nt nägemise järgi saaki jahtivad, lõhna järgi saaki jahtivad koerad jne. Umbes sel ajal sai väike jahikoer, kes oli aretatud tapma küülikuid ja jäneseid, nimeks begles, prantsuse keeles „ammuli kurk“. See viitas looma kombele „keelt kasutada“, näiteks karjas haukuda. Anglitseeritud versioon sellest sõnast on beagle. Tõu eellasteks on rebasekoer, jänesekoer ja väike verekoer kerry beagle.

Iseloom

Beagle'id on heatahtlikud ja kuna nad on aretatud karjaloomaks, saavad hästi läbi suurema osa teiste koertega. Nad armastavad lapsi, kuid neile peaks juba kutsikana tutvustama kasse, et nad nendega hästi läbi saaks. Beagle on hea valvekoer, kes haugub kõige ebatavalise peale. Kui aga murdvaras on juba majja sisse murdnud, eelistab beagle temaga pigem mängida.

Tervis

Beagle'id on üldiselt jõulised ja terved. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka beagle'itel esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid. Sellel tõul esineb tihedamini epilepsiat ja teatud tüüpi meningiiti (nn beagle'i valu sündroom).

Liikumisvajadus

Beagle vajab palju tegevust – päevas kaks tundi või enam. Tugeva jahiinstinkti tõttu ei tohiks teda ilma rihmata jalutama lasta, kui teda pole piisavalt treenitud kutse peale peremehe juurde naasma. Ilma rihmata võib tal lasta joosta suletud alal. Üks viis anda koerale piisavalt tegevust on lasta tal kasutada oma loomulikku nuuskimisannet. Mõnede beagle'i omanike seas on populaarne ka koeraga välikatsetel osalemine.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Seda tõugu on lihtne pidada, neid on vaja vaid korra nädalas harjata, et eemaldada surnud ja lahtised karvad. Üks pisike probleem siiski on – beagle'itele meeldib püherdada halvasti lõhnavate asjade sees. Õnneks on neid väga lihtne vannitada. Nende kõrvu peaks kontrollima regulaarselt veendumaks, et need on puhtad ja koeral pole kõrvapõletikku.