Cairn'i terjer

Cairn'i terjer

Lühikeste jalgade ja tugeva kehaehitusega cairn'i terjeril on rebasetaoline ilme, karm karvkate ja pisikesed teravatipulised kõrvad. Nad ei ole küll tugeva kehaehitusega, aga on hästi arenenud lihastega. Nad on töölise-tüüpi väikesed koerad, kellel on tugev ja rohke pealiskarv ning lühike, pehme ja tihe aluskarv. Värvuselt on nad kas kreemvalged, nisukarva, punased, hallid või peaaegu mustad ja laigulised kõigis nimetatud värvides. Täiskasvanud cairn'i terjeri turjakõrgus on 28–31 cm ja kaal 6–7.5 kg.

Cairn'i terjer
 • suurus: Väike
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Cairn'i terjer
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Terjer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Cairn'i terjer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Cairn'i terjerid on pärit Šotimaa läänepoolsetelt saartelt ja eelkõige Skye saarelt. Neid tuntakse juba 16. sajandist. Nad said nime kivikuhilate (gaeli keeles cairn) järgi, mis püstitati piiri või haua märkimiseks. Need kivikuhilad olid rebaste ja teiste kahjurite lemmikpeidupaigad ning pisike, kuid kartmatu cairn'i terjer oli loodud nende kahjurite väljaajamiseks. Neljast suurest terjeri-tüüpi koerast tekkisid aegamisi neli erinevat tõugu: cairn'i, Skye, West Highlandi ja Šoti terjer.

Iseloom

Nad on rõõmsad, valvsad, elavad ja ekstravertsed koerad, keda võib treenida rõõmsalt lastega koos elama. Nad saavad hästi läbi ka teiste koertega, ehkki mõni vastuseisu korral ei tagane. Neid peab juba väiksena õpetama kasside ja teiste koduloomadega läbi saama, sest vastasel juhul hakkavad nad vanemana neid taga ajama. Need koerad võivad olla iseseisvad ja kangekaelsed, seetõttu on pidev leebe treening väga vajalik.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka cairn'i terjeril esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ning puusa- ja küünarliigese düsplaasiat (liigesehaigus, mis võib põhjustada valu ja liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Nagu paljudel väikestel tõugudel, võib ka neil esineda ajutist põlvekedra nihestust (patella luksatsioon) ja puusaprobleeme.

Liikumisvajadus

See tõug pakatab energiast ja talle peab võimaldama vähemalt tund aega päevas jooksmiseks ja mängimiseks. Nende jahiinstinkt on nii tugev, et nad sööstavad mõnda saaklooma nähes selle järele. llma rihmata treenimiseks valige ohutud kohad ja õpetage selgeks toimiv koera tagasi kutsumise käsklus. Nende terjeriloomus sunnib neid kaevama, olgu selleks siis põld või teie lemmikroosipeenar. Abiks on, kui neil on kaevamiseks oma koht.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Cairn'i terjeri ilmastikukindel topeltkarv vajab harjamist ja kammimist korra nädalas. Karvavahetuse ajal (tavaliselt kaks korda aastas) peaks nende karva trimmima, et eemaldada surnud karvad (stripping).