Cavalier King Charlesi spanjel

Cavalier King Charlesi spanjel

Cavalier King Charlesi spanjelil on lühike, kuid kindlapiiriline koon, suured pruunid silmad ja siidine karv. Värvus võib olla must ja pruun, rubiinpunane, punane ja valge (Blenheim) ja trikoloor (kastanivärvi märgised pärlvalgel karval). Täiskasvanud koera turjakõrgus on 30–33 cm ja kaal 5,5–8 kg.

Cavalier King Charlesi spanjel
 • suurus: Väike
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Cavalier King Charlesi spanjel
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Kääbuskoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Cavalier King Charlesi spanjel
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Madal

Päritolu

Algne Cavalier King Charlesi spanjel aretati kääbusspanjelitest, keda 16., 17. ja 18. sajandi kunstnikud, nagu Tizian ja Gainsborough, oma maalidel kujutasid. Nad olid väga levinud naiste lemmikloomade ja sülekoertena. Kuningas Charles II oli oma spanjelitesse nii kiindunud, et ei tahtnud neist hetkekski lahkuda. 1800. aastaks oli nöbininaga versiooni populaarsem ja algne spanjelitõug suri peaaegu välja. Ainult Marlborough' hertsog hoidis ühte liini elus, aretades neid Blenheimi lossis. 1926. aastal üritas ameeriklane Roswell Eldridge algset Cavalier King Charlesi spanjelit taastada ja pakkus vaevatasu koerte eest, kes nägid välja koerte moodi ajaloolistel portreedel. 25 naela suurune vaevatasu anti välja koertenäitusel Cruftsis. Tollal oli tegemist arvestatava summaga.

Iseloom

Nad on kiinduvad ja vähenõudlikud perekoerad, kes on kõigi vastu sõbralikud. Nad on head kaaslased mõistlikele lastele ja aktiivsematele vanuritele. Nad ei haugu üleliia, kuid annavad võõraste tulekust teada. Nad ei sobi siiski valvekoerteks, sest tervitavad suuremat osa inimesi sõbralikult. Cavalier King Charlesi spanjelid saavad kõigiga hästi läbi, ka kasside ja teiste väikeste koduloomadega. Et nad on üsna väikesed ja muretud, sobivad nad hästi reisikaaslasteks.

Tervis

Cavalier King Charlesi spanjelil esinevad levinumad pärilikud terviseprobleemid on südamehaigus ja seljaajuhaigus (süringomüeelia). Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on väga oluline kontrollida koerte silmi, hinnata puusaliigeseid ning aju/selgroo ja südame tervist.

Liikumisvajadus

Cavalier King Charlesi spanjel kohaneb kui tahes suure hulga tegevusega, mida talle võimaldate. Nad peavad regulaarselt liikuma, vastasel juhul võtavad nad kaalus juurde. Tunnist päevas piisab, kuid nad naudivad ka mänge ja trenni, selles võivad nad väga häid tulemusi saavutada.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See julgustab ka närimist ja parandab seedimist.

gooming

Cavalier King Charlesi spanjeli karv vajab korra nädalas põhjalikku hooldust. Küüsi ja karvu käpapadjakeste vahel peaks korra kuus trimmima. See tõug ajab karvu, kuid korralik karvahooldus peaks teie mööbli koerakarvast puhtana hoidma. Erilist tähelepanu pöörake koera kõrvadele, sest nende kõrvad on pikad ja langevad, mistõttu õhk kõrvadesse hästi ei pääse ja põletikud on kerged tekkima, kui nende eest õigesti hoolt ei kanta.