Chihuahua (pikakarvaline)

Chihuahua (pikakarvaline)

Pikakavalisel kääbuskoeral chihuahua'l on sile või kergelt lainjas karvkate, mida esineb paljudes eri värvitoonides kollakaspruunist mustani. Karv peaks kõrvadel pikem olema, kaela ümbritsev karv puhvis ja jalgadel peaks olema sulgjad karvad. Õrn kompaktne koer. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 15–23 cm ja kaal 1,8–2,7 kg.

Chihuahua (pikakarvaline)
 • suurus: Kääbuskoer
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Chihuahua (pikakarvaline)
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Kääbuskoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Chihuahua (pikakarvaline)
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Usutakse, et chihuahua saadi techichi ja ühe väikese karvutu Aasia tõu ristamisel. Chihuahua on Mehhiko osariik ja just sealt toodi tänapäevane chihuahua esimest korda Ameerikasse. Teooria kohaselt aretati tänapäevane tõug, ristates vana techichi tõu järglasi Mehhikost, Arizonast ja Texasest pärit väikeste koertega.

Iseloom

Pikakarvaline chihuahua kiindub tavaliselt ühte või kahte inimesse, kellele ta näitab oma uudishimulikku, elavat ja intelligentset loomust ning sügavat ja kestvat poolehoidu. Kuid ilma piisavalt varase sotsialiseerimiseta ei suhtu tõug võõrastesse hästi ja võib paista ärev ning lärmakas. Chihuahua'd tuleb sotsialiseerida võimalikult varakult, muidu muutuvad nad võõras keskkonnas ärevaks ning ei saa läbi võõraste, laste ja teiste lemmikloomadega. Neile meeldivad omasugused ja nad naudivad teiste chihuahua'de seltsi.

Tervis

Nagu teistegi väikeste tõugude puhul võib chihuahua'l esineda põlvekedra ajutist paigaltnihkumist (patella luksatsioon) ja probleeme hingetoruga. Nende peakuju tõttu võib neil aju ümber koguneda vedelik (hüdrotsefaalia) ja esineda silmahaigusi.

Liikumisvajadus

Pikakarvaline chihuahua harjub tegevuse hulgaga, mida talle pakutakse, kuid mõistlikkuse piires. Chihuahua'del esineb energiasööste, mil nad mängivad põnevusega, kuid nad ei vaja pikki jalutuskäike – pool tundi päevas peaks olema piisav. Chihuahua'd võiksid kaelarihma asemel kanda rakmeid, kuna neil on habras hingetoru.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Chihuahua harjamine ei ole aeganõudev töö. Pikakarvaline chihuahua vajab korralikku harjamist ja kammimist kord nädalas. Nende rinnaesine võib vajada pesu, kuna toidujäägid kipuvad sinna kinni jääma. Chihuahua'd ajavad küll karva, kuid nende suuruse tõttu ei ole karva hulk märkimisväärne. Chihuahua hambaid tasuks kord nädalas pesta, sest nagu kõigil väikestel tõugudel, võib neil kergesti tekkida hambakivi.