Chihuahua (lühikarvaline)

Chihuahua (lühikarvaline)

Chihuahua on väikseim koeratõug, kellel on ka õunakujuline kolju ning sile, lühike ja peen karvkate, mille värvus varieerub kollakaspruunist mustani. Õrn kompaktne koer. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 15–23 cm ja kaal 1,8–2,7 kg.

Chihuahua (lühikarvaline)
 • suurus: Kääbuskoer
 • gooming: Vähem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/sile
Chihuahua (lühikarvaline)
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Kääbuskoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Chihuahua (lühikarvaline)
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Väike koeratõug, keda kutsuti techichi'ks, oli tolteekide ja asteekide kultuuri oluline osa. Techichi'd olid rikaste lemmikloomad, kes kremeeriti koos surnuga, et nad võtaksid lahkunu patud enda kanda, lastes tal teise ilma minna ilma jumalaid vihastamata. Need koerad pidid ka lahkunu läbi allilma juhatama ja kurje vaime tõrjuma. Usutakse, et chihuahua saadi techichi ja ühe väikese karvutu Aasia tõu ristamisel. Chihuahua on Mehhiko osariik ja just sealt toodi tänapäevane chihuahua esimest korda Ameerikasse. Teooria kohaselt aretati tänapäevane tõug, ristates vana techichi tõu järglasi Mehhikost, Arizonast ja Texasest pärit väikeste koertega.

Iseloom

Chihuahua kiindub tavaliselt ühte või kahte inimesse, kellele ta näitab oma uudishimulikku, elavat ja intelligentset loomust ning sügavat ja kestvat poolehoidu. Kuid ilma piisava sotsialiseerimiseta ei suhtu tõug võõrastesse hästi ja võib paista ärev ning lärmakas. Chihuahua'd tuleb sotsialiseerida võimalikult varakult, muidu muutuvad nad võõras keskkonnas ärevaks ning ei saa läbi võõraste, laste ja teiste lemmikloomadega. Neile meeldivad omasugused ja nad naudivad teiste chihuahua'de seltsi.

Tervis

Nagu teistegi väikeste tõugude puhul võib lühikarvalisel chihuahua'l esineda põlvekedra ajutist paigaltnihkumist (patella luksatsioon) ja probleeme hingetoruga. Nende peakuju tõttu võib neil aju ümber koguneda vedelik (hüdrotsefaalia) ja esineda silmahaigusi.

Liikumisvajadus

Chihuahua harjub tegevuse hulgaga, mida talle pakutakse, kuid mõistlikkuse piires. Chihuahua'del esineb energiasööste, mil nad mängivad põnevusega, kuid nad ei vaja pikki jalutuskäike – pool tundi päevas peaks olema piisav. Chihuahua'd võiksid kaelarihma asemel kanda rakmeid, kuna neil on habras hingetoru.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Chihuahua harjamine ei ole aeganõudev töö. Lühikarvalise chihuahua kasukat saab hooldada, kasutades aeg-ajalt kummist harja/kammi. Chihuahua'd ajavad küll karva, kuid nende suuruse tõttu ei ole karva hulk märkimisväärne. Chihuahua hambaid tasuks kord nädalas pesta, sest nagu kõigil väikestel tõugudel, võib neil kergesti tekkida hambakivi.