Hiina harjaskoer

Hiina harjaskoer

Hiina harjaskoera on kahte tüüpi: karvutu (karvatutid pea peal, jaladel ja sabal) ja nn puudritups (powderpuff), kellel on nii alus- kui ka pealiskarv, mis on pikk ja pehme. Tõul on kaks keretüüpi: peene luustikuga kergem tüüp ja raskem jässakas tüüp. Täiskasvanud isase ideaalne turjakõrgus on 28–33 cm ja emasel 23–30 cm. Täiskasvanud koer ei tohiks kaaluda üle 5,4 kg. Karvakatet esineb eri värvides ja kombinatsioonides.

Hiina harjaskoer
 • suurus: Kääbuskoer
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Hiina harjaskoer
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Jah
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Kääbuskoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Hiina harjaskoer
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Hiina harjaskoera täpne päritolu pole teada, kuid arvatakse, et nende esivanemateks on Aafrika karvutud koerad, keda hiinlased ristasid kääbuskoertega, saades tulemuseks väikese karvutu seltsikoera, keda olevat pidanud kuninglik Hani dünastia ja keda kasutati varanduse valvamiseks. Tõugu kasutati ka niisama valvekoerana. Hiina meremehed võtsid tõu endaga merele kaasa, kus suuremat tõugu hiina harjaskoerad aitasid laevades rottide arvukust kontrolli all hoida. Maadeavastajad leidsid 16. sajandil selle tõu esindajaid Mehhikost ja muudest Kesk- ja Lõuna-Ameerika osadest.

Iseloom

Õnneliku, sõbraliku ja rõõmsameelse tõuna on Hiina harjaskoer armastav lemmik, kes naudib inimeste seltskonda ja ei taha pikalt üksi olla. Tal on mänguhimuline loomus ja tunneb end kõige õnnelikumana armastatud inimese süles.

Tervis

Hiina harjaskoeral on eelsoodumus nahaprobleemide ja päikesepõletuse tekkeks. Nagu teistegi väikeste tõugude puhul võib neil esineda põlvekedra ajutist paigaltnihkumist (patella luksatsioon) ja neid võivad kimbutada pärilikud silmahaigused, mistõttu on soovitatav nende silmi kontrollida.

Liikumisvajadus

Olles väike tõug, ei vaja Hiina harjaskoer palju tegevust – 30 minutit päevas peaks olema piisav.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Nn puudritupsu tüüpi koera pikk kasukas vajab hoolitsemist 1–2 korda nädalas. Karvutut tüüpi koeral tuleb kammida saba, sokke ja pead. Kui koera nahk muutub kuivaks, tuleb seda niisutada. Nahka tuleb ka päikese eest kaitsta, vältimaks päikesepõletust. Karvutu geen seostub ka kehva hambumusega, mistõttu pole haruldane, et karvutul tüübil puuduvad mõned hambad.