Tšau-tšau (pikakarvaline)

Tšau-tšau (pikakarvaline)

Pikakarvaline tšau-tšau on madal, kompaktne ja ruudukujulise kerega koer. Saba keerdub selja kohale. Suu sisemus ja keel on mustad/sinised. Karvkatet on kahte tüüpi – pika- ja lühikarvaline – ning värvustest esinevad must, punane, sinine, kollakaspruun, koorevärvi ja valge. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 48–56 cm ja kaal umbes 26–32 kg. Täiskasvanud emaste turjakõrgus on 46–51 cm ja kaal 20–25 kg.

Tšau-tšau (pikakarvaline)
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Tšau-tšau (pikakarvaline)
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Tavaliselt vaikne
 • grupp: Tarbekoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Tšau-tšau (pikakarvaline)
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Tšau-tšau e chow-chow tõu päritolu on veidi salapärane, kuid aravatavasti pärinevad nad Mongoolia ja Mandžuuria aladelt, kus nende liha oli hinnatud delikatess ja karva kasutati riiete valmistamiseks ja kust nad levisid edasi Hiinasse. Aastasadu tagasi kaitsesid nad templeid kurjade vaimude eest. Aristokraadid kasutasid tšau-tšaud jahikoerana ning teda kasutati ka valvekoerana sissetungijate vastu ja kelgu-, veo- ning vahikoerana. Arvatakse, et spitsid pärinevad tšau-tšaust.

Iseloom

Tšau-tšau on eemalehoidev ja iseseisev koer, kes võib olla kangekaelne. Nad võivad kiinduda ühte inimesse ja tundes end või omanikku ohustatuna, võivad naksata. Nad meenutavad küll pehmeid kaisukarusid, kuid pole seda. Aretajad on viimastel aastatel nende temperamenti parandanud ja halva käitumisega tšau-tšaud on ilmselt vähese koolituse ja puuduliku noorelt sotsialiseerimise tagajärg. Kui neid harjutatakse laste, kasside ja teiste lemmikloomadega noorelt, ei tohiks probleeme tekkida.

Tervis

Tšau-tšaud enim kimbutavad terviseprobleemid on küünarliigese düsplaasia ja probleemid silmalaugudega. Nagu paljudel tõugudel, võib ka neil esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline hinnata koerte puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Tšau-tšau ei vaja palju tegevust – piisab tunnist päevas –, kuid neile meeldib viibida õues ja nad naudivad tagaaias iseseisvalt tegutsemist. Neil peab olema võimalus minna varjulisse ja jahedasse kohta, et pääseda sooja või kuuma ilma eest. Liigne treening varases eas võib viia hilisemate luu- ja liigeseprobleemideni, mistõttu ei tasu aktiivsusega üle pingutada.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Mõlemat tüüpi karvkate on tihe ja sirge. Pikakarvaline tüüp on karmi tekstuuriga, püstine, mitte liiga pikk ja aluskarv on pehme ning villane. Kaela ümber ja kintsude tagaküljel on karv paksem. Seda tüüpi karvkate vajab igapäevast hooldust. Lühikarvaline tüüp on lühem ja vajab hooldust kaks või kolm korda nädalas.