Kiharakarvaline retriiver

Kiharakarvaline retriiver

Kiharakarvaline retriiver on suur, tugev ja elegantne tõug, kelle keha on kaetud iseloomuliku musta või maksapruuni paksu tiheda lokkis karvkattega. Mujal on tema karv lühike. Täiskasvanud isase turjakõrgus on 69 cm, emasel 64 cm ning nad kaaluvad 36–45 kg.

Kiharakarvaline retriiver
 • suurus: Suur
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Kiharakarvaline retriiver
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Tavaliselt vaikne
 • grupp: Linnukoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Kiharakarvaline retriiver
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Kiharakarvalise retriiveri tõu täpne ajalugu pole teada ja tema kui linnukoera aretamisse on kaasatud palju tõuge, sealhulgas erinevaid retriivereid, Tweedi veespanjelit ja Iiri veespanjelit. Käharama karva saamiseks kasutati ka puudlit. Esimest korda näidati seda tõugu 1860. aastal ja temast sai väga hea jahikoer, kuid tema populaarsus lemmiku ja töökoerana hääbus pärast Labradori retriiveri tulekut.

Iseloom

Kindlameelse, enesekindla ja julge koerana on kiharakarvaline retriiver üsna iseseisev ja paistab neile, keda ta ei tea, üsna eemalehoidev. Lähedastele näitab ta aga oma südamlikku poolt ning on rahulik ja truu seltsiline. Ta armastab väga õues olemist ja naudib ümbruse avastamist ning asjade toomist – nii veest kui ka mujalt.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka kiharakarvalisel retriiveril esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Aktiivse koerana vajab kiharakarvaline retriiver päevas vähemalt kaks tundi tegevust. Talle meeldib asju ära tuua – olgu siis maal või vees – ja veekindel kasukas aitab teda igati. Ta on koer, kes naudib töötamist, seega soovitame võtta püüdmismängude tarvis mänguasja kaasa, et jalutuskäike veidi elavdada.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid. Kiharakarvalisel retriiveril, nagu paljudel teistel suurt tõugu koertel, on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

Karvaajamise ajal aitab tiheda ja kähara karva kammimine surnud karva eemaldada. Muul ajal pole harjamine ja kammimine soovitatav, kuna see ajab karva liialt kohevile. Selle asemel on parem teha karv niiskeks ja seda sõrmedega masseerida. Igakuine kerge kärpimine on ka soovitatav – küsige aretajalt või tõuklubilt rohkem teavet, mida täpsemalt vaja on.