Estrela mäestikukoer

Estrela mäestikukoer

See suur, jõuline ja sportlik mastifi-tüüpi koer on täiskasvanult 65–72 cm (isased) või 62–68 cm (emased) kõrge ja kaalub 30–50 kg. Tõugu esineb kahe karvkattevariandiga, milleks on pikk või lühike; toonidest leidub kollakaspruuni, hallikaspruuni, hundivärvust ja musta.

Estrela mäestikukoer
 • suurus: Suur
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Estrela mäestikukoer
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 2 tundi
Estrela mäestikukoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

See valvekoeratõug on pärit Estrela mäestikust Põhja-Portugalist ja arenes kas mastifi-tüüpi koertest, kes tulid koos roomlastega Pürenee poolsaarele, või saabus piirkonda koos läänegootidega. Täit kindlust tema päritolu kohta pole, kuid selligipoolest pole kahtlustki, et Estrela mäestikukoer on üks vanimaid Portugali koeratõuge, keda kasutati lammaste ja kitsede kaitsmiseks kiskjate, sh hundi eest. Isoleeritud geograafilisel alal elamise tõttu on tõug aastatega vähe muutunud.

Iseloom

Estrela mäestikukoer on oma perele pühendunud ja armastav lemmik. Teistesse suhtub ta ettevaatlikult, seepärast on olulised varajane ja põhjalik sotsialiseerimine inimestega ning järjepidev koolitamine. Nagu võib valvekoera tõult oodata, on ta valvas ja loomu poolest häälekas. Vaatamata oma suurusele on ta üllatavalt väle, seepärast peaks hoovis aia kõrgus olema vähemalt 2 m.

Tervis

Estrela mäestikukoer on üldiselt terve ja tugev koer. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Estrela mäestikukoertel esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline hinnata koerte puusaliigeseid. Neil on lisaks eelsoodumus teatud südamehaiguse tekkeks, mis on levinud paljude suurt tõugu koerte seas.

Liikumisvajadus

Aretatud mägedes patrullimiseks, suudab ta rännata kilomeetrite viisi ja tal on hea vastupidavus, kuid ta rahuldub päevas tunniajase liikumisega. Ta on vaatamata oma suurusele üllatavalt mänguhimuline ja naudib omanikuga mängimist. Ta võib olla kangekaelne, kuid on üldjuhul hea õpilane ja tõugu on kasutatud otsimis- ja päästeoperatsioonidel ning sellistel koerte spordialadel nagu kuulekus ning agility.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid.

gooming

Estrela mäestikukoeral on kaks karvkattetüüpi – pikk ja lühike. Mõlemal juhul koosneb kahekordne karvkate tihedast aluskarvast ja paksust karedavõitu pealiskarvast. Pead ja jalgade esikülge katab lühem karv, jalgade tagakülge ja saba pikemad (sulgjad) karvad. Pikakarvalisel koeral on loomulikult pikem karv ning kaela ümber ja rinna peal paksem lakk, mis on isastel koertel eriti silmapaistev. Estrela mäestikukoera peaks nädalas harjama umbes kaks korda, eriti pikemat karva, kuna see võib pusasse minna.