Soome püstkõrv

Soome püstkõrv

Sellel keskmise suurusega koeral on tüüpiline spitsi välimus (rebasesarnased kikkis kõrvad, paks karvkate ja kohev seljale keerduv saba). Täiskasvanud isase turjakõrgus on 43–50 cm, emasel 39–45 cm. Täiskasvanud koer kaalub 14–16 kg. Karvkate on heledamate laikudega kollakaspunane või punakaspruun. Aluskarv on heledam (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit).

Soome püstkõrv
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Soome püstkõrv
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Jahikoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Soome püstkõrv
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Soome püstkõrva on sajandeid jahikoerana kasutatud ja kasutatakse sel eesmärgil oma päritoluriigis siiani. Ta jälitab metsist ja tetre ning haugub, et jahimeest linnu asukohast teavitada. Minevikus aitas ta küttida ka suuremaid loomi, nagu põtra ja karu. Tema häälekas ja söakas loomus teeb temast ka suurepärase valvekoera. Kuigi praegu Soomes väga populaarne, oli see rahvustõug 19. sajandi teisel poolel väljasuremisohus, kuna transpordi arengu tõttu paaritusid Soome püstkõrvad teiste koertega. Hiljem võtsid pühendunud aretajad oma eesmärgiks tõug päästa.

Iseloom

Sõbralik ja elavaloomuline tugeva jahiinstinktiga Soome püstkõrv on alati valvas, söakas ning julge. Kuigi üsna iseseisev, on ta lähedastele truu ja naudib laste seltsi, mis teeb temast hea perekoera. Ta on loomult häälekas, seepärast tuleb talle õpetada käsu peale haukumise lõpetamist.

Tervis

Olles üldjoontes terve koer, ei esine Soome püstkõrval märkimisväärseid tõuspetsiifilisi terviseprobleeme.

Liikumisvajadus

Täiskasvanud Soome püstkõrv vajab päevas tunni jagu tegevust, kuid ei ütle ära ka rohkemast. Nagu arvata võib, naudib ta külma ilma, seega ei ole ta omanikele, kes jalutavad üksnes ilusa ilmaga. Tuleb valmis olla ka selleks, et rihmast lahti olles võib ta jahiinstinkt välja lüüa, seega tohib rihma ära võtta ohutus liiklusvabas kohas, samuti tuleb veenduda, et ta kuuletub tagasikutsumiskäsule.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Soome püstkõrva kahekordne keskmise pikkusega karvkate koosneb paksust ja üsna lühikesest aluskarvast, mida katab karm pealiskarv. Karvkate on keskmise pikkusega ning sabal ja jalgade tagaküljel on sulgjad pikemad karvad. Pea peal ja jalgade esiküljel on karvkate lühem. Kaela ja õlavöödet kattev lakk on isastel koertel silmapaistvam. Sellest piisab, kui karvkatet kaks korda nädalas harjata, kuid karvaajamisperioodil on vaja seda iga päev teha.