Saksa lambakoer

Saksa lambakoer

Saksa lambakoer on üks kõige lihtsamini äratuntavaid koeri maailmas. Nad on lihaselised ja erksad koerad, kellel on aadellik ja reserveeritud hoiak. Need koerad on väledad, tasakaalukad ja uhke kõnnakuga. Tema kasukat on mitut värvi (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit) ning koosneb tihedast, karmist ja liibuvast kattekarvast ning paksust aluskarvast. Täiskasvanud isase koera ideaalne turjakõrgus on umbes 63 cm ja emasel 58 cm. Nende kaal on vahemikus 30–36 kg.

Saksa lambakoer
 • suurus: Suur
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Saksa lambakoer
 • karvaajamine: Palju
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Saksa lambakoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Saksa lambakoer aretati eri lambakoertest karjatamise eesmärgil ja nende päritolu ulatub 7. sajandisse. Saksa lambakoeri esitleti esmakordselt 1882. aastal ja 1899. aastal asutati Verein für Deutsche Schäferhunde ehk Saksa lambakoerte tõuklubi. Sellesama klubi abil aretati Saksa lambakoeri, et neid saaks kasutada politseis ja sõjaväes, päästes sellega tõu 20. sajandi alguse rasketes oludes väljasuremisest. Esimese maailmasõja ajal kasutasid sakslased Saksa lambakoeri teadete edastamiseks ja haavatute leidmiseks. Liitlasvägede sõdurid imetlesid selle tõu intelligentsust ja julgust ning tõid palju koeri pärast sõda koju kaasa, aidates nii tõul teistesse riikidesse levida.

Iseloom

Saksa lambakoer kiindub oma treenerisse sügavalt ja tahab temaga võimalikult palju aega koos veeta. Kuigi see tõug vajab palju tähelepanu, tasub ta selle eest sajakordselt lojaalsuse ja äraostmatute valvurioskustega. Teisalt jällegi, kui tema sotsialiseerimisele ja koolitamisele ei pühendata piisavalt aega, tekivad probleemid koera liigse enesekindluse ja sõnakuulmatusega. Ta on väga õpihimuline ja hästi treenitav, tehes temast iga koolituse staarõpilase.

Tervis

Saksa lambakoeral on eelsoodumus teatud probleemide tekkeks, sh seedeelundkonna probleemid, maokeerd, selgrooprobleemid ja epilepsia. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda puusa- ja küünarliigese düsplaasiat (seisund, mis võib olla valulik ja põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline hinnata koerte puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Noori kutsikaid tuleks treenida mõõdukalt, et vältida veel pehmete ja arenevate liigeste kahjustamist. Täiskasvanud saksa lambakoer vajab päevas üle kahe tunni tegevust ja rohkelt võimalusi oma intelligentsust koolitusel ja mõtlemismängudes proovile panna.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid. Saksa lambakoeral on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

Koera kasukat tuleks paar korda nädalas korralikult harjata, et eemaldada surnud ja lahtised karvad. Pikakarvalise saksa lambakoera puhul on vajalik ka kammimine. Teda pole vaja pügada ja koera tuleks pesta üksnes vajadusel. See koer ajab karva, kuid mida rohkem teda harjata, seda vähem ta karva ajab.