Saksa väike spits

Saksa väike spits

Saksa väike spits on väike, kompaktne ja pika karvaga koer, kellel on tüüpiline spitsi-tüüpi pea ning selja kohale keerduv saba. Neid esineb kõiksugu värvides ja kombinatsioonides (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit). Koera sugu peaks paistma juba välimusest – isased on maskuliinsemad ja emased feminiinsemad. Täiskasvanud Saksa väikese spitsi turjakõrgus on 23–29 cm ja kaal 8–10 kg.

Saksa väike spits
 • suurus: Väike
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Saksa väike spits
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Tarbekoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Saksa väike spits
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Saksa spitsid põlvnevad otse Skandinaavia karjakoertest, nagu samojeedi koer, kelle viikingid tõid keskajal Saksamaale ja Hollandisse. Koerad levisid seejärel üle terve Euroopa ja neid ristati teiste karja-/lambakoertega, luues aluse spitsi-tüüpi koertele. 18. sajandil muutus spits brittide seas moekoeraks ja neid aretati Victoria ajastul väiksemaks, saades tulemuseks kääbuskoera pomeraniani. Tänapäeva Saksa spitsi esineb Ühendkuningriigis kahes suurusvariandis ja kennelklubi on keelanud suurusvariantidevahelise ristamise. Sellegipoolest esineb ühiste esivanemate tõttu väikest spitsi aeg-ajalt keskmise spitsi pesakondades ja vastupidi.

Iseloom

Saksa väike spits on õnnelik ja sõbralik koer. Enesekindla ja tasakaaluka seltsilisena ei tohi ta näidata närvilisi või agressiivseid kalduvusi. Nad on väga aktiivsed ja erksad ning naudivad inimeste seltsi, armastades üle kõige perega kõigis tegevustes kaasa lüüa.

Tervis

Saksa väike spits on üldiselt üpris terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja seepärast on oluline enne aretamist silmi testida. Tõul esineb ka epilepsiat ja ajutist põlvekedra nihestust.

Liikumisvajadus

Saksa väike spits vajab teiste suuremate tõugudega võrreldes vähe tegevust. Umbes pool tundi päevas peaks olema täiskasvanud koerale piisav, kuigi ta ei ütle ära ka rohkemast. Nad naudivad jooksmist või jalutuskäiku ning asjatavad hea meelega terve päeva koos omanikuga aias.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Üldiselt tahab kasukas mitu korda nädalas põhjalikku harjamist, et see püsiks puhas ega pulstuks. Neid tuleks harjata vastukarva. Erilist tähelepanu tuleb pöörata kõrvadele ja küünarnukkidele, kus karv pulstub kiiremini. Isased ajavad karva kord aastas, emased kaks. Sel ajal toimub suurem karvaajamine.