Ungari karmikarvaline vizsla

Ungari karmikarvaline vizsla

Karmikarvaline vizsla on keskmise suurusega aktiivne koer, kellel on karm ja kõva karvkate, mis on kuldse liiva kuni rooste värvusega. Neil on iseloomulikud vuntsid ja karvased kulmud. Neil on suursugune ja graatsiline välimus ning nad jätavad mulje nagu oleksid väga vastupidavad. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on umbes 58–62 cm ja emastel 54–58 cm. Nad kaaluvad 20–30 kg.

Ungari karmikarvaline vizsla
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/karm
Ungari karmikarvaline vizsla
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Tavaliset vaikne
 • grupp: Linnukoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Ungari karmikarvaline vizsla
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Madal

Päritolu

1000 aasta tagused joonistused kujutavad madjaritest jahimehi (Ungari varased asukad) koos koerte ja pistrikega. Need koerad olid tänapäeva karmikarvalise vizsla'ga väga sarnased. Kui madjarid läksid teistesse riikidesse, võtsid nad oma koerad kaasa, mis viis teiste tõugudega ristamiseni, kuid kahe maailmasõjaga oli tõug peaaegu hävitatud. Tõug eksisteerib täna ainult tänu sellele, et mõned koerad smugeldati sellel ajal riigist välja. Hiljutine selektiivne tõuaretus arendas vizsla terviklikuks jahi-, seisu- ja kättetoovaks koeraks. Karmikarvaline tõug aretati 1930. aastatel ning on jahimeeste seas populaarsust kogumas, kuna nad suudavad taluda külmemat kliimat ja vett paremini kui lühikarvalised.

Iseloom

Ungari karmikarvaline viszla naudib väljas olemist ning sobib ideaalselt maal elavale perele. Nad on väga südamlikud ja lojaalsed ning loomult oma pere suhtes kaitsvad. Nad on hea meelega nii pere- kui ka töökoerad. Nad on kiired õppijad ning innukad meelejärele olijad, aga väga tundlikud, seepärast on eriti oluline, et koolitamine oleks lõbus ja õrn.

Tervis

Ungari karmikarvaline vizsla on suhteliselt terve tõug, kellel on vähe laialt levinud terviseprobleeme.

Liikumisvajadus

Karmikarvaline vizsla vajab palju tegevust ja teda tuleb hoida aktiivsena – täiskasvanud koer vajab päevas üle kahe tunni liikumist. Nagu oodata võib, arvestades tema HPR-tausta, meeldivad neile äratoomise mängud (maal ja vees), kuigi ta suhtub entusiasmiga enamikesse koerte võistlusaladesse, nagu agility'sse.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Nende karvkate vajab iganädalast hooldamist. Karmikarvaline kate kaelal ja kehal on kuni 4 cm pikkune. Aluskarv on külmadel kuudel tihedam. Näokarvad moodustavad lõuale väikese habeme ning kulmud on tihedad. Surnud või lahtised karvad saab eemaldada käsitsi trimmimisega.