Iiri hundikoer

Iiri hundikoer

Kõigist koeratõugudest suurim, on täiskasvanud isase Iiri hundikoera minimaalne turjakõrgus 79 cm ja emasel 71 cm. Tõu keskmine turjakõrgus on 81–86 cm ning täiskasvanud isased kaaluvad minimaalselt 54,5 kg, emased 40,9 kg. Kuigi tohutusuur, on ta graatsiline ja sportlik. Karm keskmise pikkusega karvkate võib olla hall, hallikaspruun, punane, must, valge, kollakaspruun, nisukarva või terashall.

Iiri hundikoer
 • suurus: Hiigelkasvu
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Iiri hundikoer
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Jahikoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Iiri hundikoer
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Iiri hundikoer on väga vana tõug. Suurte hundikoerte olemasolu Iirimaal on dokumenteeritud rohkem kui 2000 aastat tagasi. Kuningate ja aadlike koeral – Iiri hundikoeral – on pikk ja põnev ajalugu, kus teda on kasutatud nii sõjakoerana (sõdalaste mahatõmbamine hobustelt ja sõjavankritest) kui ka hundijahil. Iirimaal tapeti viimane hunt aastal 1786 ning see viis tõu populaarsuse järsule langusele, mida süvendas 1840. aastatel aset leidnud suur näljahäda, aga tõu taaselustasid pühendunud entusiastid.

Iseloom

Sõbralik ja lahke Iiri hundikoer on koeramaailma leebe hiiglane, aga kutsikad ja noored koerad on energilised ja tormakad, seega ei pruugi tõug olla ideaalne väikeste lastega perekonna jaoks. Ta saab teiste koertega hästi läbi, aga mõned võivad olla hirmutatud tema suurusest. Tema tohutu lõplik suurus muudab ta paljude perede jaoks ebasobivaks, aga neile, kes suudavad tema vajadusi rahuldada, on ta pühendunud kaaslane.

Tervis

Olles lühema eluaeaga kui enamik tõuge, on Iiri hundikoera kõige tõsisemad terviseprobleemid, mille suhtes tal on eelsoodumus, agressiivne luuvähk ja südamehaigused. Pärilike haigustena on märgatud ka maksa- ja silmaprobleeme, kuid tänu järjepidevale kontrollile ning hoolikale aretamisele on need muutunud üsna haruldaseks.

Liikumisvajadus

Ta võib olla hiiglaslik, aga Iiri hundikoer on aktiivne ning üllatavalt kiire ja nobe. Täiskasvanud terve Iiri hundikoer vajab päevas vähemalt kaks tundi tegevust. Sellegipoolest tuleb luustikuprobleemide vältimiseks hoolikalt jälgida, et noori koeri üle ei koormataks.

Toitumine

Hiigelkasvu koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras vitamiine ja mineraalaineid, mis toetavad nende liigeseid ja kõhri. Iiri hundikoeral on ka kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Proovige tihedamaid toidukordi ja väiksemaid portsjoneid, et riski vähendada.

gooming

Iiri hundikoera karm ja tugev karvkate vajab vähe hooldamist, vaid harjamist paar korda nädalas.