Itaalia väikehurt

Itaalia väikehurt

See on elegantne ja sihvakas koer, kes näeb välja nagu tavaline hurt, aga on miniatuurne. Karvkate on sile ja läikiv ning võib olla mitmesugust tooni (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit). Pea on kitsas ja väga peene koonuga ning kõrvad on kergelt volditud ja asetsevad kõrgel pea peal. Selgroog on kergelt nõgus ning niuetel selged kurrud. Kõnnak on kõrgesammuline ja vaba. Täiskasvanud Itaalia väikehurtade turjakõrgus on 32–38 cm ning kaal 3,6–4,5 kg.

Itaalia väikehurt
 • suurus: Kääbuskoer
 • gooming: Vähem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/sile
Itaalia väikehurt
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Kääbuskoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Itaalia väikehurt
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Madal

Päritolu

Usutakse, et Itaalia väikehurt on pärit Egiptusest. Tegelikult on vaaraode hauakambritest leitud mumifitseeritud koeri, kes on väga sarnased tänapäevase tõuga. Roomlased tõid koera 6. sajandil eKr Vahemere piirkonda, kus see sai Kreeka ja Rooma aadlike lemmikuks. Tõug saavutas oma populaarsuse tipu 16. ja 17. sajandil, mil see paljusid õukondi kaunistas. Kuulsate omanike hulka kuuluvad Šotimaa kuninganna Mary I, Charles I, Friedrich Suur ja kuninganna Victoria. Võimalik, et Itaalia väikehurta on kasutatud jäneste jahtimiseks, aga teda aretati peamiselt seltsikoeraks.

Iseloom

See on armastusväärne koer, kellele meeldib kaisutamine osaliselt kiindumusest ja osaliselt vajadusest hoida ennast soojas. Itaalia väikehurdale sobib paremini varajane sotsialiseerimine, et ta aktsepteeriks kergemini uusi olukordi ja inimesi. Sellel koeral võib kiindumuse tekkimine aega võtta, aga kui sõprus on juba välja kujunenud, on ta suurepärane seltsiline.

Tervis

Itaalia väikehurt on üldiselt terve tõug, aga neil võib esineda jalaluumurde. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja seepärast on oluline enne aretamist silmi testida.

Liikumisvajadus

Kuigi väga väike, on ta ikkagi nägemise järgi saaki jahtiv koer ja armastab joosta. Parim on lasta Itaalia väikehurdal joosta piiratud alal, kuna ta võib saaki jahtides minema joosta. Liikumist tuleks hoolikalt jälgida, kuni koer on täiskasvanud ning isegi siis tuleb olla tema tihtipeale õrnade jäsemetega ettevaatlik. Terve täiskasvanud koer vajab päevas vähemalt tund aega tegevust.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Itaalia väikehurda kasukas vajab väga vähe hooldamist, kuna see on nii lühike. Riidega hõõrumine parandab karvkatte läiget. Need koerad vajavad hoolikat hambahooldust, kuna neil on suur kalduvus hambaprobleemide tekkele.