Maremma-Abruzzi lambakoer

Maremma-Abruzzi lambakoer

See on suur, tugev ja lihaseline koer, kellel on valge karmikarvaline pealiskarv ning tihe ja kaitsev aluskarv. Pea on kõrvade vahel lai ning kitseneb koonule lähenedes. Kõrvad on väiksed ja kõrge asetusega. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 65–73 cm ja kaal 35–45 kg, täiskasvanud emastel vastavalt 60–68 cm ja 30–40 kg.

Maremma-Abruzzi lambakoer
 • suurus: Suur
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Maremma-Abruzzi lambakoer
 • karvaajamine: Palju
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Maremma-Abruzzi lambakoer
 • üksinda: Rohkem kui 3 tundi
 • teised lemmikloomad: Madal
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Vana-Itaalia kirjanikud on Maremma lambakoera tõugu maininud ja maremmat on kujutatud 13. sajandist pärineval pildid Firenze Santa Maria kirikus. Algne tõug pärines rändavate karjuste ida lambakoertest, mis arenesid konkreetseteks tõugudeks vastavalt piirkonnale – näiteks Prantsuse Pürenee mäestikukoer ja Ungari kuvasz. Itaalias liideti lühemakarvaline maremma ja pikema karvaga abruzzi 1860. aastatel karjade hooajalise liikumise tõttu üheks tõuks. Maremma-Abruzzi lambakoer on tänaseni Itaalias kõige populaarsem ja levinum lambakoer. Öeldakse, et julge Maremma-Abruzzi lambakoer võib eemal hoida hundid, karud ja inimsööjatest kiskjad.

Iseloom

Töötades ja oma karja hoides on Maremma-Abruzzi lambakoer kõige õnnelikum. Nad on lojaalsed omanikule ning pühendunud oma karjale, aga sallimatud sissetungijate suhtes. Sel põhjusel on see tõug ka hea valvekoer ja teda on sellena edukalt ka kasutatud. Varajane sotsialiseerimine on hädavajalik, eriti laste ja teiste lemmikloomade läheduses, kuna tegu on suure ja tugev koeraga.

Tervis

Kuigi Maremma-Abruzzi lambakoer on üldiselt terve tõug, võib ka temal sarnaselt teistele tõugudele esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

See koeratõug vajab palju liikumist – kaks või enam tundi päevas on terve täiskasvanu puhul sobiv, kuigi osaliselt võib arvestada sinna ka tema valduste patrullimisele kulunud aja. Tõugu kasutatakse karjatamiseks ning tal on hea vastupidavus, et teha tööd terve päeva. Raske on hoida seda tõugu mittetöötava lemmikloomana, kuna ta ei ole kunagi teenistusvaba.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid. Maremma-Abruzzi lambakoeral on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

See raske ja tihe kasukas vajab palju hooldamist ning koer vajab põhjalikku harjamist ja kammimist mitu korda nädalas. Vastasel juhul läheb karv vilti ning koeral tekivad ekseemid ja kuumalaigud. Käpapatju tuleks kontrollida ning vajadusel nende vahelt karvu kärpida.