Münsterlandi suur linnukoer

Münsterlandi suur linnukoer

Münsterlandi suured linnukoerad (münsterid) on heade proportsioonidega koerad, kes on väljapeetud. Nende kasukad on lendlevad ja tihedad, rohkete sulgjate karvadega jalgadel ja sabal. Väiksemad isendid on rohkem setterite moodi, aga muus osas, välja arvatud värvus, on nad välimuselt sarnased. Münsterlandi suured linnukoerad on pigem musta või sinise kimmeli tooni valgega, samas kui väiksem versioon on pruun (maksakarva) ja valge või maksakarva kimmel. Täiskasvanud isase Münsterlandi suure linnukoera turjakõrgus on 60–65 cm ja kaal umbes 25–29 kg ning emastel vastavalt 58–63 cm ning umbes 25 kg. Täiskasvanud isase Münsterlandi väikese linnukoera turjakõrgus on umbes 54 cm ning emastel 52 cm, kaal on neil umbes 15-17 kg.

Münsterlandi suur linnukoer
 • suurus: Suur
 • gooming: Korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Münsterlandi suur linnukoer
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Linnukoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Münsterlandi suur linnukoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

19. sajandi Saksamaal oli igasuguse kuju, suuruse ja karva värviga linnukoeri. 19. sajandi viimasel poolel eraldati erinevad koeratüübid järjest kasvava huvi tõttu üksikute tõugude vastu. Kui Saksa Pikakarvaliste Pointerite Klubi koostas oma standardid, oli mingil põhjusel ainuke lubatud värv valge-maksakarva. Paljud heade geenidega must-valged kutsikad anti Münsteri piirkonna talunikele ja jahimeestele. Neile polnud värv oluline, seega neid kutsikaid kasutati aretuses ning suure tõenäosusega toodi sisse ka teisi tõuge, nt spanjeli- või setteri-tüüpi koerad, kuni 1919. aastal sai Münsterlandi suure linnukoera tõug iseseisva tunnustuse, et teda väiksemast versioonist eristada.

Iseloom

Need armastusväärsed ja kiinduvad koerad saavad perekonna, teiste koerte ja lemmikloomadega hästi läbi. Suurem osa nendest on lastega kannatlikud. Aga münsterlanderid käituvad vajadusel ka valvekoertena ning võivad olla üsna häälekad. Nad on vaprad, innukad töötama ning neil on väga õrn loomus, soovides alati meele järele olla. Nad vajavad omanikke, kes saaksid nendega palju aega koos veeta ning näitavad neile rohkelt kiindumust välja. Nad jätavad mulje, et naudivad elu täiel rinnal ning soovivad, et nende omanik teeks sama.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib Münsterlandi suurel linnukoeral mõnikord esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme), aga need ei ole levinud. Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Münsterlandi väikesel linnukoeral ei esine laialt tuntud tõuspetsiifilisi terviseprobleeme.

Liikumisvajadus

Münsterlandi suured linnukoerad on peamiselt spordiga tegelevad koerad, aga kohanduvad üsna hõlpsasti pereeluga juhul, kui nad saavad palju tegevust. Nad armastavad vett ja kui nad lahtiselt ringi jooksevad, tuleb tagada nende turvalisus. Nad on ideaalsed seltsilised aktiivsetele inimestele, olles nõus nii töötama kui ka mängima.

Toitumine

Münsterlandi väiksel linnukoeral peab toidus olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid. Suur koeratõug Münsterlandi suur linnukoer on suurema isuga ning vajab väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid. Koeratõul on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

Hooldamise mõttes vajavad Münsterlandi suured linnukoerad vähe – piisab harjamisest ja kammimisest korra nädalas. Nende sulgjad karvad kõrvadel, ees- ja tagajalgadel ning sabal vajavad aeg-ajalt korrastamist. Käpapatjade vahel olevaid liiga pikki karvu tuleks vajadusel kärpida. Nad on koerad, kes naudivad igasugust ilma, seega tuleb arvestada, et muda ja mustus võivad saada probleemiks.