Vana-Inglise lambakoer

Vana-Inglise lambakoer

Vana-Inglise lambakoerad on maailmas eristuvad oma pika, pulstunud karvaga, mis katab jässakat keha. Nende silmad tunduvad olevat täiesti kaetud, aga nende nägemine ei ole kunagi halvenenud. Värvi poolest võivad need koerad olla kõigis hallides toonides või sinised koos valgete märgistega või nendeta. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on üle 61 cm ja kaal üle 36 kg. Täiskasvanud emaste turjakõrgus on üle 56 cm ja kaal üle 30 kg.

Vana-Inglise lambakoer
 • suurus: Suur
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Vana-Inglise lambakoer
 • karvaajamine: Palju
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Vana-Inglise lambakoer
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Vana-Inglise lambakoera tõug ilmus Inglismaale 18. sajandi keskel ning on tõenäoliselt seotud vanade karjakoertega, sealhulgas Bergamasco lambakoer, habekolli, briard ja Egiptuse lambakoer. Tema hüüdnimi „Bobtail“ on tema ajaloos oluline. 18. sajandi Inglismaal anti karjaajaja koertele, kes aitasid karja turule ajada, maksuvabastus. Et neid koeri märgistada, kärbiti nende sabasid. Vana-Inglise lambakoerad tegid oma tööd tänu oma innukusele ja ilmastikukindlale kasukale suurepäraselt. Nende karva pügati igal aastal koos lammastega ning talunike naised ketrasid koerakarvadest ja lambavillast sooje riideid.

Iseloom

Vana-Inglise lambakoerad on rõõmsameelsed ekstraverdid ning populaarsed lemmikloomad. Neil on tavaliselt hea iseloom, aga võivad mängides olla kergesti erutuvad ning kui väiksed lapsed on kaasatud, peab olema väga ettevaatlik. Nad lähevad iga võimaliku tegevusega suure entusiasmiga kaasa. Nad on kartmatud ning suurepärased valvekoerad, eriti tänu oma kõlavale haukumisele. Varajane koolitamine on hädavajalik, et tõu pöörast käitumist kontrollida.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel võib ka Vana-Inglise lambakoeral esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Vana-Inglise lambakoerad vajavad omanikke, kes on pühendunud nendega tegutsemisele, kuigi ettevaatlik peab olema kutsikatega, et vältida ületreenimisest tulenevaid luustikuprobleeme.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid. Vana-Inglise lambakoeral on kalduvus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad kogused aitavad seda riski vähendada.

gooming

Kui Vana-Inglise lambakoera kutsikad oma noorukikarva vahetavad, on hädavajalik pühendada aega sellele, et vana karv ei läheks uue karvaga vilti. Kui jätta kasukas mingiks ajaks hooldamata, võib karv nii vilti minna, et ainus lahendus on pügamine. Selle koera omamine on väga töömahukas ja aeganõudev. Nad vahetavad pidevalt karva, pärast iga väljaskäiku peab nende käpapatju kontrollima kindlustamaks, et sinna karvadesse pole midagi kinni jäänud. Ja kõigi nende karvade pärast võivad nad oma tagumikku määrida, mis võib vajada korrapärast puhastamist.