Poola lauskmaa lambakoer

Poola lauskmaa lambakoer

Veidi ristkülikukujulise kehaehitusega keskmist kasvu karuse kasukaga Poola lauskmaa lambakoer on jässakas, tugev ja lihaseline. Tema küllaltki pikk ja paks karvkate on karmi tekstuuriga ning selle all on pehme aluskarv. Karvad langevad silmadele ning karvkate võib olla kõikvõimalikes toonides. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 45–50 cm, emasel 42–47 cm, ning nad kaaluvad umbes 18–20 kg.

Poola lauskmaa lambakoer
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Poola lauskmaa lambakoer
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Poola lauskmaa lambakoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Poola lauskmaa lambakoera või Polski Owczarek Nizinny (PON), nagu teda päritolumaal tuntakse, esivanem on tõenäoliselt algupäraselt Tiibetist/Mongooliast pärit koer. Rändrahvastega ringi liikudes ja karjakoerana töötades arenes ta just selliseks Põhja-Euroopas tuntud koeraks. Väidetavalt andis üks Poola kaupmees 1514. aastal kolm koera šotlastest karjustele, seetõttu arvatakse, et Poola lauskmaa lambakoera tõug on mõjutanud habekollit, kellega tal on palju ühiseid jooni.

Iseloom

Poola lauskmaa lambakoer on elav, õpib kiiresti ja naudib õppimist. Ta on loomu poolest karja- ja valvekoer. Poola lauskmaa lambakoer on hea iseloomuga ning on kodus alati valvas kaaslane. Koer on oma perekonda kiindunud ning naudib omaniku kõrval viibimist, kuid võib võõrastest alguses eemale hoida.

Tervis

Kuigi Poola lauskmaa lambakoer on üldiselt terve tõug, võib ka temal sarnaselt teistele tõugudele esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Karmides tingimustest töötama aretatud aktiivne koer peab iga päev vähemalt kaks tundi liikuma ning oma ajuga tööd tegema – teda ei sega ka koerailm. Loomulikult tuleb tema pikk karv pärast jalutamist prügist puhastada ja põhjalikult kuivatada.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Koeral on sagedast hooldust vajav karvkate, millele tuleb iga päev tähelepanu pöörata. Poola lauskmaa lambakoera karvkate on pikk ja tihe, seetõttu vajab see regulaarset harjamist, et karm pealiskarv ja paks pehme aluskarv ei pulstuks.