Tavaline puudel

Tavaline puudel

Puudel on suursugune, elegantne ja tasakaalukas, nõtke koonu ja pika kaelaga koer. Tema kasukas on rikkalik ja krussis ning tihti stiliseeritud. Puudleid võib olla mitut erinevat värvi, sealhulgas musta, valget, sinist, halli, hõbedast, pruuni, aprikoosi ja kreemikat (vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit). Täiskasvanud puudli turjakõrgus on vähemalt 38 cm ja kaal vahemikus 20–32 kg.

Tavaline puudel
 • suurus: Suur
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Krussis/villane
Tavaline puudel
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Jah
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Tarbekoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 2 tundi
Tavaline puudel
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Tavaline puudel on kolmest puudlitõust vanim; kääbus- ja toy-puudel arenesid välja hiljem. Tema täpne päritolu on teadmata. Mõned ütlevad, et puudlid pärinevad Prantsusmaalt, teised väidavad, et hoopis Saksamaalt. Arvatakse, et puudlid võidi viia Saksamaalt Prantsusmaale ning oma tänapäevase välimuse saavutasid nad Prantsusmaal. Saksamaal kasutati neid veekoertena ning osadel on praegugi veel jahiinstinkt.

Iseloom

Südamlik ja elav puudel on suurepärane kaaslane. Külaliste tulekust annab koer häälekalt märku, seega sobib ta ka valvekoeraks. Koer ei ole aga kunagi agressiivne. Puudlid on südikad ja rõõmsameelsed koerad, kes naudivad aktiivset elu ja armastavad kõigist pere tegemistest osa võtta.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka tavalisel puudlil esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Antud tõugu koerte seas esineb sageli ka spetsiifilist hormonaalset häiret (Addisoni tõbi) ning maoprobleeme (maokeerd).

Liikumisvajadus

Puudlid peavad palju liikuma ning vajavad rohkelt ruumi. Paljud puudlid armastavad ujuda ja asju kätte tuua, seega tuleb vee ääres viibides ettevaatlik alla, et tagada nende ohutus. Nad alluvad hästi treenimisele ning esinevad suurepäraselt mitmetel koerte spordialadel, nagu agility ja kuulekus.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraalaineid. Tavalisel puudlil on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

Tavalised puudlid ei aja karva ning sobivad sageli (kuid mitte alati) ka allergilistele inimestele. Nende karvakatte eest peab palju hoolitsema. Lisaks kodus kammimisele ja harjamisele vajavad nad sageli ka elukutselise koertejuuksuri abi. Puudlit tuleks pügamiseks salongi viia iga kuue nädala tagant, samuti võite ise teda pügama õppida – see on sama lihtne kui lamba pügamine.