Portugali veekoer

Portugali veekoer

Risttahukakujulise kehaehitusega keskmist kasvu lihaselisel Portugali veekoeral esineb kahte tüüpi karvkatet: küllaltki pikad lainelised karvad ning lühemad karmid karvad tihedate lokkidega. Näitusekoeri pügatakse (koonu, tagajalgadelt ja osa sabast). Tema karvkate võib olla must, valge, pruun, must-valge ja pruun-valge. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 50–57 cm ja kaal 19–25 kg, emastel vastavalt 43–52 cm ning 16–22 kg.

Portugali veekoer
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Krussis/villane
Portugali veekoer
 • karvaajamine: Üldse mitte
 • allergiad: Jah
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Töökoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Portugali veekoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Esimest korda mainiti musta karuse kasukaga Portugali veekoera sarnast koera umbes 12. sajandil. Koerad aretati, et nad aitaksid kalameestel võrke kätte saada ning abistaksid teiste kalapüügiga seotud tööde juures, näiteks võrgu teise paati viimisel. Vajadusel valvasid nad ka paate. Portugali veekoerte arv vähenes 1960. aastatel, sest kalastusmeetodid muutusid ning koeri ei olnud enam vaja. Nad liigitati haruldasteks tõukoerteks ning traditsioonilise kalastuskoera asemel said neist näitusekoerad ja perelemmikud.

Iseloom

Tasakaalukas ja aktiivne Portugali veekoer on vapper ning kiire õppija. Lojaalse ja valvsana sobib ta hästi koduseks valvekoeraks ning kuigi tal võib vähese motiveerituse tõttu esineda põikpäiseid hetki, on ta enamasti oma perele kuulekas.

Tervis

Nagu paljudel tõugudel võib ka Portugali veekoeral esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Samuti tuleb neil teha DNA-test kontrollimaks harvaesinevat, kuid tõsist pärilikku südamehaigust, mis sellel tõul esineda võib.

Liikumisvajadus

Portugali veekoer vajab päevas vähemalt tund aega liikumist, eelistatavalt isegi rohkem. Ootuspäraselt on ta tõeline „veeloom“ ning armastab vees pladistamise asemel lausa sukeldumist. Kohtades, kus vesi ei pruugi ohutu olla (nt jäätunud järved jms), tuleb veenduda, et koer on rihma otsas.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on regulaarselt kontrollida koera kehaseisundit hindeid, veendumaks, et koer on ideaalses vormis ning toita teda vähemalt kaks korda päevas vastavalt konkreetse toidu toitmisjuhistele.

gooming

Nagu varasemalt juba kirjeldatud, on Portugali veekoeral kahte tüüpi karvkatet. Mõlemad vajavad regulaarset hooldamist ja, kui soovite oma koera näitusevormis hoida, ka regulaarset pügamist. Paljusid lemmikloomadest koeri pügatakse üleni, et neil oleks atraktiivne „kutsika“ soeng. Kasvataja annab kutsika ostmisel teile pügamisalast nõu, samuti saate kasutada elukutselise koertejuuksuri teenuseid, kuigi siis peaksite arvestama lisakuludega.