Pürenee lambakoer

Pürenee lambakoer

Keskmist kasvu Pürenee lambakoer on üks väiksematest lambakoertest. Ta on sale ja atleetlik, pika või poolpika karvakattega, millel on „tuulest viidud“ välimus. Tema kasukas võib olla mitut eri värvi, sh kollakaspruun, hall, sinine marmor, sinakashall või hallikaspruunides toonides või must-valge. Täiskasvanud isaste koerte turjakõrgus on 40–48 cm, emastel 38–46 cm. Tema kaal on vahemikus 7–15 kg.

Pürenee lambakoer
 • suurus: Karjakoer
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Pürenee lambakoer
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Pürenee lambakoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Üks Prantsusmaa vanimaid tõuge, Pürenee lambakoer või Le Berger des Pyrenees, ulatub ajaloos tagasi vähemalt 19. sajandisse. Teda kasutati Püreneede mägises piirkonnas suurte lambakarjade karjatamiseks ning välismaailm märkas teda esmakordselt esimese maailmasõja ajal, kui Prantsusmaa sõjavägi teda käskjalana kasutas. Prantsusmaa maapiirkondades töötab ta endiselt lambakoerana, kuid tänapäeval on tema „põhitöö“ olla inimese kaaslane.

Iseloom

Uudishimulikul, valvsal ja energilisel Pürenee lambakoeral on säilinud tugev karjatamisinstinkt, mida tuleb kasulikult suunata. Oma loomult on ta võõraste suhtes ettevaatlik, kuid peaks nendega hästi käituma. Esmakordsele koeraomanikule pole see kõige ideaalsem tõug. Kogenud koerakasvajata hoole all puhkeks ta õide ning naudiks treenimist täielikult.

Tervis

Kuigi Pürenee lambakoer on üldiselt terve tõug, võib ka temal sarnaselt teistele tõugudele esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Oma suuruse kohta on tal palju energiat ning ta peab iga päev vähemalt tund aega, kuid eelistatavalt rohkem, vabalt ringi joosta saama. Ta on tõestanud, et on edukas paljudel koeraspordialadel – nii kuulekuses ja agility's kui flyball'is ja töökatsetel. Ta õpib õhinaga ning tal jagub palju nii vaimset kui ka füüsilist energiat.

Toitumine

Pürenee lambakoera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Pürenee lambakoertel on kahte tüüpi kasukat – pikk või poolpikk. Mõlemal juhul on karvkate karmi tekstuuriga ning vajab mitu korda nädalas hooldust, et hoida kasukas pusavaba.