Shar pei

Shar pei

Shar pei on lihtsalt ära tuntav oma voldilise naha ja „kulmukortsutuse“ poolest. Ta on ruudukujulise kehaehituse ja lühikese nimmepartiiga, jõuline ja hea luustikuga koer. Shar pei'l on lühike ja harjaseline karv, mis tundub puudutamisel karm. Shar pei kasukas võib olla mitut värvi – vaadake detaile tõustandardist. Täiskasvanud shar pei turjakõrgus on 46–51 cm ja kaal umbes 18 kg.

Shar pei
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Kord nädalas
 • Karva pikkus: Lühike/karm
Shar pei
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Tavaliset vaikne
 • grupp: Tarbekoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Shar pei
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Madal
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Shar pei koeratõug on sajanditevanune ning segu mastifist ja põhjamaistest tõugudest. Sarnaselt tšau-tšaule, kes on samuti tõu kujundamisse kaasatud, on shar pei'l sinine keel. Algselt peeti shar pei'd Hiinas delikatessiks ning kuna nad lemmikloomadena mandril keelustati, oli tõug väljasuremise äärel. Õnneks suutis pühendunud koerakasvataja, Matgo Law, lääneriikides koera suhtes huvi äratada ning tõug päästeti. Kui shar pei 1970. aastatel esimest korda lääneriikidesse jõudis, liigitati ta maailma kõige haruldasimaks tõuks.

Iseloom

Hästi sotsialiseeritud shar pei on oma perele pühendunud. Ta on lojaalne, mänguhimuline ning aktiivne, kuid kui teda pole kutsikaeas korralikult õpetatud, võib koer olla kangekaelne ning oma territooriumi kaitsev. Võõraste suhtes on ta loomult umbusklik. Shar pei'd saavad kassidega hästi läbi, kui neid on juba kutsikana omavahel tutvustatud, kuid teiste koertega võib koosolemine keeruline olla. Sageli ei salli nad külma.

Tervis

Enimlevinud terviseprobleemid, mis shar pei'd mõjutavad, on nahapõletikud nahavoltide vahel ja erinevad silmaprobleemid. Neid võib ohustada ka teatud haigus, mis põhjustab palavikku ja liigesepaistetust (pärilik shar pei palavik).

Liikumisvajadus

Kuigi shar pei koerad on aktiivset tõugu, on nad nõus nii palju või vähe liikuma kui võimalik, aga seda vaid juhul, kui nad saavad igal ajal vabalt mängida. Täiskasvanud koer peaks päevas vähemalt tunni liigutama, kuigi ta on rõõmuga nõus ka rohkemaks. Kui shar pei norib teiste koertega tüli, hoidke teda rihma otsas ning piirake ta liikumist, et ta pahandustesse ei satuks.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Osades sugupuudes on koerte sabad tihedalt selja kohal keerdus ning neid tuleb jälgida, et ei tekiks põletikku. Samuti tuleks igapäevaselt kontrollida koera silmi. Kasuka peaks lihtsalt pehme harjaga üle käima.