Shetlandi lambakoer

Shetlandi lambakoer

Väikest või keskmist kasvu, graatsilisel ning hapral Shetlandi lambakoeral on kaunis, pikk kasukas. Tema kaela ja rinna ümber on külluslik lakk ning jalgadel ja sabal pikemad sulgjad karvad. Kasukas võib olla eri värvides, mustrites ja kombinatsioonides – vaadake täpsema teabe saamiseks tõustandardit. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on umbes 37 cm ja emastel 35,5 cm. Täiskasvanud Shetlandi lambakoera kaal on vahemikus 6–12 kg.

Shetlandi lambakoer
 • suurus: Väike
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Shetlandi lambakoer
 • karvaajamine: Palju
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Shetlandi lambakoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Shetlandi lambakoer on pärit Šotimaa kaguranniku lähedal asuvatelt Shetlandi saartelt ning sai nende järgi ka oma nime. Ta töötas lambakoerana vahel väga keerulistes tingimustes. Algselt arvati, et ta on mitmete koerte, k.a spitsiliste ja Šoti lambakoera segu ning Shetlandi kohalik mees James Loggie lisas sellele segule väikese pikakarvalise kolli, mille tulemuseks oli tänapäeval tuntud Shetlandi lambakoer. Lisaks sai Loggie 1908. aastal Shetlandi aretusklubi esimeseks sekretäriks.

Iseloom

Shetlandi lambakoer võib tunduda glamuurne ja graatsiline, kuid samas on ta ka tugev ja aktiivne töökoeratõug, kellel on lademetes energiat. Täielikult omanikule pühendunud koer võib olla võõraste suhtes tõrjuv. Shetlandi lambakoer on alati valvel ning tunneb, et peab teile teatama kõigest, mis tema tähelepanu paelub. Kui teil on lähedal naabreid ja/või te ei suuda tema haukumist kontrollida, võib see probleemiks muutuda.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Shetlandi lambakoeral esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline testida koerte silmi ja hinnata puusaliigest.

Liikumisvajadus

Shetlandi lambakoer peab päevas vähemalt tunni liikuma, kuid energiline koer on rõõmuga ka rohkemaks valmis. Lisaks omanikuga jalutamisele naudib koer ka treeninguid ning on hästi esinenud paljudel koeraspordialadel, k.a agility, kuulekus ja flyball.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal peamisi toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Shetlandi lambakoera pika ja sirge pealiskarva ning lühikese, puhevil ja tiheda aluskarva eest peab küllaltki palju hoolitsema. Kui hoolitsete ta kasuka eest igapäevaselt, ei muutu see liiga koormavaks ning tagab selle, et pusad eemaldatakse enne, kui need probleemiks muutuvad.