Hispaania veekoer

Hispaania veekoer

Hispaania veekoer on keskmist kasvu jõuline, tugev ja lihaseline koer lokkis ja villase kasukaga, mis pikaks kasvades koosneks otsekui nööridest. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 44–50 cm ja kaal 18–22 kg; täiskasvanud emaste turjakõrgus on 40–46 cm ja kaal 14–18 kg. Tema karvkate võib olla must, valge või pruun, must-valge või pruun-valge.

Hispaania veekoer
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Kord nädalas
 • Karva pikkus: Nöörjas/villane
Hispaania veekoer
 • karvaajamine: Üldse mitte
 • allergiad: Jah
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Linnukoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Hispaania veekoer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Hispaania veekoerale sarnase villase kasukaga koerad on Euroopas olemas olnud juba mitu tuhat aastat, arenedes Prantsusmaal Barbet's ja Itaalias Lagotto Romagnolos välja ka Portugali veekoeraks. Hispaania veekoer võis Ibeeriasse saabuda koos mauride, roomlaste või kaupmeestega ning teda kasutati mägistel aladel lammaste ja kitsede karjatamiseks ning rannikul kalurite abistamiseks – üle parda lennanud asjade ja võrkude tagasitoomiseks. Sarnased ülesanded on tal ka tänapäeval, lisaks toob ta linnujahil ära veelinde ning töötab politseis lõhnakoerana.

Iseloom

Lojaalne, järeleandlik, tasakaalukas ja rõõmus Hispaania veekoer armastab kogu oma perekonda, kuid muutub ühega neist eriti lähedaseks. Tal on loomulik valveinstinkt ning vajadusel haugub ta hoiatuseks.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka Hispaania veekoeral esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline testida koerte silmi ja hinnata puusaliigest.

Liikumisvajadus

Hispaania veekoer peab päevas vähemalt tunni liikuma. Ta on mitmekülgne koer, kes on võimeline karja valvama, jahisaaki ära tooma ja ujuma, ning naudib enamikke koerahobisid ja -tegevusi. Enne veekogu lähedal jalutamist veenduge, et see on ohutu, sest koer sukeldub esimesel võimalusel. Kahtluse korral hoidke teda rihma otsas.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Loomuliku välimusega Hispaania veekoera kasukas muutub pikemaks kasvades nöörjaks. Neid nöörisarnaseid moodustusi tuleb käsitsi üksteisest eraldada, et nad ei pulstuks. Kasukat ei harjata ega kammita. Hispaania farmerid pügasid oma koeri igal kevadel, samal ajal lammastega, ning selle traditsiooni tõttu pügatakse Hispaania veekoera üleni, kui kasukas liiga pikaks kasvab.