Sussexi spanjel

Sussexi spanjel

Sussexi spanjel on keskmist kasvu, massiivne ja tugev koer, kellel on küllaltki lühikesed, kuid tugevad jalad. Tal on lai pea ning morn küsiv ilme. Lühike ja külluslik kasukas on kõige kaunimat värvi – rikkaliku kuldse läikega maksapruuni värvi, karvaotsad on aga kuldsed. Täiskasvanud Sussexi spanjeli turjakõrgus on 38–41 cm ja kaal umbes 23 kg.

Sussexi spanjel
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus:Keskmine/pikk
Sussexi spanjel
 • karvaajamine: Vähe
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Linnukoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Sussexi spanjel
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Madal

Päritolu

Sussexi spanjel oli olemas juba 19. sajandi alguses, mil ta kuulus maaspanjelite kirjusse seltskonda. Suurem huvi antud tõu vastu tekkis koos mr Fulleriga, kes oli maaomanik Sussexis ning pidas mitmeid spanjelitõuge, k.a Sussexi spanjeleid. Ta aretas neid töökoerteks ja oli tõu omanik 50 aastat kuni 1850. aastateni. Teise maailmasõja ajaks olid alles vaid mõned aretuseks sobivad koerad ning arvatakse, et pärast sõda jäi alles vaid viis Sussexi spanjelit. Õnneks on leidunud pühendunud austajaid, kes on Sussexi spanjeli tõugu elus hoidnud, kuigi neid koeri on siiski päris vähe.

Iseloom

Need rõõmsad ja kergelt kohanevad koerad võivad olla väga rahulikud, kuid on tähtis, et neid tutvustatakse kutsikast kuni täiskasvanuks saamiseni regulaarselt laste, koerte, autodega jms. Nad armastavad jahtida ning vahel on nad õues viibides ainult sellest huvitatud, seega koera varajane koolitamine on väga oluline. Koera panustatud aeg tasub end ära ning tulemuseks on rõõmus ja lojaalne seltsiline.

Tervis

Sussexi spanjel on enamasti küllaltki vastupidav tõug, kuid sarnaselt paljudele teistele tõugudele võib ka neil esineda puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme) ja seljadiski probleeme. Samuti on neil eelsoodumus kõrvapõletiku tekkeks.

Liikumisvajadus

Sussexi spanjeleid ei tohiks noorena treeningutega üle koormata. Nad vajavad stimuleerimist, vastasel juhul tunnevad nad kiiresti igavust. Sussexi spanjel on sisimas maakoer, kes peab päevas rohkem kui kaks tundi liikuma.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid. Selle tõu puhul on esinenud juhtumeid, kus koeral on puhitus tekkinud. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

gooming

Reeglina tuleb teda mitu korda nädalas harjata või kammida. Koera kõrvad tuleb hoida puhtana ning kontrollida regulaarselt, ega kõrvas pole võõrkehi. Käpapadjakeste vahel olevat karva peaks regulaarselt pügama ning kontrollima, et küünte vahele poleks jäänud muruseemneid.