Tiibeti mastif

Tiibeti mastif

Tiibeti mastif on hiiglaslik koer, kelle keha on veidi pikem kui tema turjakõrgus. Ta on võimas ja lihaseline, atleetlik ja väle ning väärika enesevalitsusega. Täiskasvanud isase turjakõrgus on vähemalt 66 cm ja emasel 61 cm. Kaaluvahemik on sõltuvalt koera soost, kasvust ja kehaehitusest 36–72 ja rohkemgi kg. Tema tihe karv on küllaltki pikk ning kaela ja õlgade ümber on lakk, mis on silmatorkavam isastel koertel. Tema kasukat on mitut värvi ning erinevate märgistega – täpsema teabe saamiseks vaata tõustandardit.

Tiibeti mastif
 • suurus: Hiigelkasvu
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Tiibeti mastif
 • karvaajamine: Palju
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Töökoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Tiibeti mastif
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Tiibeti mastif on iidne tõug, kelle juured usutakse ulutavat 3000 aasta tagusesse aega. Päritolumaal kasutati teda valvekoerana, kes valvas nii vara (sh kloostreid) kui ka karja. Marco Polo sõnul oli Tiibeti mastif „sama kõrge kui eesel, kuid sama võimsa häälega kui lõvi“. Muu maailma jaoks on Tiibeti mastif suhteliselt uus tõug, sattudes Lääne aretajate tähelepanu alla alles sajand tagasi.

Iseloom

Tiibeti mastifit, kes on läbinisti valvekoer, tuleb alati tõsiselt võtta. Ta on võõraste suhtes ettevaatlik ning kaitseb oma peret ning vara. Sarnaselt teistele valvekoertele vajab ta kogenud kasvatajat, sotsialiseerimist ja treenimist. Õiges kodus on ta rahulik, südamlik ja lojaalne seltsiline.

Tervis

Tiibeti mastifid on enamasti väga tugeva tervisega. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

Koer peab igapäevaselt vähemalt tund aega liikuma, kuid ta on rõõmuga nõus seda ka rohkem tegema. Tiibeti mastifi kutsikaid ei tohiks üle treenida, sest nii suure ja kasvava tõu puhul ei tohi kindlasti lihaseid ja liigeseid üle koormata.

Toitumine

Hiigelkasvu koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras vitamiine ja mineraalaineid, mis toetavad nende liigeseid ja kõhri. Tiibeti mastifil on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Riski aitavad vähendada tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid.

gooming

Tiibeti mastifi kahekordne kasukas koosneb tihedast, villasest aluskarvast, mis hakkab soojema ilmaga karva ajama, ning tihedast pealiskarvast, mis on sirge ja karmi tekstuuriga. Saba ja tagajäsemed on väga karvased. Soovitame koera kasukat paar korda nädalas läbi harjata, karvavahetuse ajal peab karva hooldama igapäevaselt.