Tiibeti terjer

Tiibeti terjer

Tiibeti terjer on ilus, väikest või keskmist kasvu koer, kellel on pikk, sirge või laineline kasukas, mis võib olla mis tahes värvi, välja arvatud šokolaadi- või maksatooni. Ruudukujulise kehaga tugeva täiskasvanud koera turjakõrgus on 36–41 cm. Emased koerad on veidi väiksemad. Nende kaal on vahemikus 8–14 kg.

Tiibeti terjer
 • suurus: Väike
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Tiibeti terjer
 • karvaajamine: Üldse mitte
 • allergiad: Jah
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Tarbekoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Tiibeti terjer
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Kõrge

Päritolu

Tema nimi võib olla Tiibeti terjer, kuid seda koera pole kunagi kasutatud tavapärases terjeri rollis, kes jahisaaki taga ajab. Selle asemel oli Tiibeti terjer karjakoer ja vajadusel ka valvur. Kloostrites elavat koera, kes oli munkade seltsiline, tunti Tiibeti püha koera nime all ning ta pälvis lääneriikide tähelepanu 1922. aastal, kui dr Agnes Greigile, Indias töötavale Briti arstile, kingiti Tiibeti naise elu päästmise eest Tiibeti terjeri kutsikas.

Iseloom

Hea iseloomuga, rõõmsameelne ja sõbralik Tiibeti terjer on valvas ja mänguhimuline. Oma loomu poolest on ta võõrastega tagasihoidlik, kuid lähedastele lojaalne ja südamlik. Tiibeti terjerid on rõõmsameelsed kaaslased, aktiivsed ja muljetavaldavad loomad, kes on suurepärased perekoerad.

Tervis

Tiibeti terjer on üldiselt terve tõug. Sarnaselt paljudele teistele tõugudele võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis põhjustab liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka neil esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon).

Liikumisvajadus

Elav Tiibeti terjer naudib liikumist ning peab seda tegema vähemalt tunnikese päevas, kuigi on rõõmuga nõus ka rohkemaks. Ta allub hästi treenimisele ning naudib oma perega kvaliteetaja veetmist, samuti meeldib talle tegeleda koeraspordialadega. Sarnaselt teistele pikakarvalistele koertele tuleb teda pärast jalutuskäiku kontrollida ning eemaldada oksakesed ja lehed, mis tee pealt kaasa võidi pühkida.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

gooming

Tiibeti terjer ei aja karva ning tema paksu, pikka topeltkasukat tuleb kammida ja harjata vähemalt üle päeva, et see ei pulstuks. Samuti tuleb seda igapäevaselt jalutuskäikudel kogunenud prügist puhastada. Tema kasukat pügatakse sageli lühemaks, et pikkus oleks koeraomanikule kergemini hooldatav, kuid ka sellisel juhul tuleb seda pulstumise vältimiseks regulaarselt harjata.