Yorkshire'i terjer

Yorkshire'i terjer

Kääbustõugu Yorkshire'i terjer on tuntud oma rikkalike lokkide poolest, mis on küllalt sarnased inimjuustele. Ka nende kasuka terassinine ja kuldne (rikkalik pruun) värvus on ebaharilik. Yorkshire'i terjer tundub oma pead kõrgel hoides väga tähtsana. Täiskasvanud koera turjakõrgus on 18–20 cm ning ta ei kaalu rohkem kui 3,2 kg.

Yorkshire'i terjer
 • Suurus: Kääbuskoer
 • Gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Yorkshire'i terjer
 • Karvaajamine: Üldse mitte
 • Allergiad: Jah
 • Häälekus: Häälekas
 • Grupp: Kääbuskoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Yorkshire'i terjer
 • üksinda: Vähem kui 1 tund
 • Teised lemmikloomad: Madal
 • Valvamine: Keskmine

Päritolu

Usutakse, et Šoti kangrud tõid 1850. aastatel Šotimaalt Yorkshire'i ja Lancanshire'i elama asudes endaga kaasa väikese terjeri. Need Šoti terjerid, keda vahel tunti ka Halifaxi terjeri nime all, segunesid kohalike väikeste terjeritega. Usutakse, et yorkie'des on segunenud Manchesteri, Malta, Skye, Dandie Dinmonti ja Paisley terjerite veri. 1861. aastal Šoti terjerina esitletud koer sai hiljem tuntuks Yorkshire'i terjeri nime all ning sellisena tunnustas tõugu 1886. aastal ka Briti Kennelklubi.

Iseloom

Yorkshire'i terjer on väike, suure iseloomuga koer. Tegemist on koeraga, kes ühel hetkel mõnuleb rõõmsalt vanaema põlve peal ja naudib kaisutamist, kuid teisel hetkel hüppab läbi õhu ning tormab naabri koerale näitama, kes on boss. Yorkie'd on siiski terjerid ning kaitsevad sangarlikult oma territooriumi.

Tervis

Yorkshire'i terjerid elavad üpris kaua. Samas on neil eelsoodumus silmaprobleemide tekkeks, neil võib esineda põlvekedra nihestusi, spetsiifilist reieluu haigust, põiekive, hingetoruhäireid ja kaasasündinud maksaprobleeme.

Liikumisvajadus

Et te yorkie oleks terve ja heas vormi, peab ta kindlasti iga päev liigutama. Yorkshire'i terjerid armastavad jalutada ja võimalusel korral võivad nad kilomeetrite kaupa ringi sörkida. Lühike jalutuskäik sobib yorkie'le vaid siis, kui ta saab korralikult ringi nuuskida ja oma vaimu stimuleerida. Pidage meelest, et Yorkshire'i terjerid pole vaid sülekoerad. Sarnaselt teistele koertele meeldib neile joosta, palli püüda ja mängida. Täiskasvanud koer peaks iga päev vähemalt pool tundi liigutama.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Gooming

Lemmikloomast Yorkshire'i terjerit tuleks igapäevaselt harja ja kammiga hooldada ning kõik pusad eemaldada. Pats tuleks lahti võtta, läbi harjata ja uuesti teha. Kui jätate patsikummi mitmeks päevaks koerale pähe, hävitab see tema karva. Sabaalust ja selle ümber asuvat karva tuleks kontrollida, et sinna poleks väljaheiteid kinni jäänud. Ka tema hambaid tuleks igapäevaselt pesta, sest väikestes suudes lagunevad hambad kiiremini. Kui olete oma koera igapäevase hooldamise selgeks saanud, ei tohiks see võtta kauem kui 15 minutit.