Friskies Cat
Kassi tervis ja nõuanded

Kassi tervis ja nõuanded

Teame, et Sa soovid, et Su kass oleks alati parima tervise juures, mistõttu võib Sul aeg-ajalt tekkida küsimusi kassi tervise kohta. Alljärgnevalt on toodud ära vastused mõnedele kõige sagedamini esitatud küsimustele kasside ja kassipoegade kohta.

TOIT JA TOITUMINE

TOITMINE

Miks on Friskies® minu kassi jaoks hea?

Friskies® pakub 100% täielikku ja tasakaalustatud kassitoitu, mis tähendab, et see sisaldab kõiki olulisi toitaineid ja rahuldab kassi igapäevased vajadused. Iga tootega käib kaasas Friskiese lubadus, meie kohustus kassiomanike ees, mis tagab alati:
• suurepäraselt maitsvad tooted — alati leidub midagi, mis kassile maitseb.
• 100% terviklik ja tasakaalustatud kõrge kvaliteediga valke, rasvhappeid, vitamiine ja mineraale sisaldav toit, mis toetab Su kassi tervist, vitaalsust ja õnnelikkust.
• valmistatud Purina ekspertide poolt, kasutades rohkem kui 85 aasta pikkust lemmikloomade toitumisalast kogemust.

Friskies Su kasssile toitu, mida ta armastab ja vajab, et tuua üllatusi ja rõõmu ka igasse järgnevasse päeva.

Kui palju peaksin ma kassile süüa andma?

Kasside toiduvajadus on individuaalne ja vajalik toidukogus sõltub nende aktiivsustasemest ja personaalsest ainevahetusest. Tutvu alati kassitoidul toodud toitmisjuhisega kust leiad juhiseid, kui palju tasuks kassile toitu anda. Kuna kassid kipuvad sööma vähehaaval, tuleb neile tagada juurdepääs toidule mitme tunni vältel päevas. See aga ei tähenda, et neile tuleks tagada pidev juurdepääs toidule, kui just ei ole tegemist tiine/imetava kassiga või kui Sul on kassipoeg. Alati peab olema saadaval värske ja puhas joogivesi. Tervisliku ja igapäevase toitumise oluliseks osaks on piisav vee tarbimine.

Millist rolli mängivad valgud kassi toidus?

Suurtest ja keerukatest aminohapete ahelatest koosnevad valgud on koertele ja kassidele oluliseks toitaineks. Osad sellistest aminohapetest on olulised (tähendab, neid peab saama toidust) ja teised mitte (tähendab, organism suudab neid teistest koostisainetest ise valmistada). Valgu ülesanded on järgmised:
• ehitab ja säilitab kehakudede (nahk, lihased, luud ja karvad) struktuurseid komponente.
• kaitseb ja reguleerib organismi protsesse, näiteks immuunsüsteemi.
• on organismile energiaallikaks.
• varustab organismi lämmastikuga.
• tekitab küllastustunde (täiskõhu tunde).

KASSIPOJAD

Mida ma peaksin oma kassipojale süüa andma?

Võõrutamine on protsess, mille käigus kassipojad hakkavad emapiima asemel muud toitu sööma. Võõrutamisprotsess algab tavaliselt, kui kassipojad on umbes neli nädalat vanad, ja lõppeb tavaliselt kassipoegade jõudmisega vanusesse kaheksa kuni kümme nädalat. Parim viis võõrutamiseks on tagada oma kassipojale juurdepääs ema toidule. Võite hakata teda järk-järgult võõrutama üleminekuga kassipojatoidule nagu näiteks Friskies® Junior; tegemist on toiduga, mis sobib suurepäraselt nii kassipoegadele kui ka tiinetele ja imetavatele emadele. Võid kasutada üleminekuks märgi kassitoite või segada kuivtoitu jahutatud, keedetud veega, kuni oled saanud pudrusarnase konsistentsi.

Kassipoega saab toita mitmel erineval moel:

1) Määrige natuke toitu ta suu ümber – kassipoeg lakub selle loomulikul moel ära.
2) Lase kassipojal kasutada oma loomulikku lõhnatunnet, et ta saaks toitu ise rahulikult uurida.

Alati peab olema saadaval värske ja puhas joogivesi. Tervisliku ja igapäevase toitumise vajalikuks osaks on piisav vee tarbimine.

Miks pean ma toitma oma kassipoega spetsiaalse kassipojatoiduga?

Täpselt nagu väikesed inimlapsed vajavad täiskasvanutest erinevat toitu, vajavad ka kasvavad kassipojad täiskasvanud kassidest erinevaid toitaineid, mis aitaksid neil kasvada ja areneda. Spetsiaalselt koostatud kassipojatoit nagu Friskies® Junior sisaldab suurel hulgal valke, mis aitavad kaasa tervele arengule ja organite arenemisele ning suurel hulgal olulisi mineraalaineid, nagu fosforit, magneesiumit, tsinki ja rauda, mis on vajalikud tugevate luude ja hammaste kasvamiseks. Kassipoegadel on samuti ainulaadne vajadus tauriini järele. Tauriin on hädavajalik aminohape, mis on vajalik terve südame ja nägemise arenguks. Su kassipoeg vajab täielikku ja tasakaalustatud toitu, nagu Friskies® Junior, kuni ta on saanud aastaseks.

Mis vanuses peaks ma lülituma kassipoegadele mõeldud toidult täiskasvanud kasside toidule?

Täiskasvanutoidule on aeg üle minna, kui kassipoeg on jõudmas oma esimese sünnipäevani (saamas ühe aasta vanuseks). Nüüd võid hakata kasutama Friskies® Adult tooteid. Avasta meie suur valik 100% terviklikke ja tasakaalustatud kuiv- ja märgtoite, mis kõik toetavad kassi tervist, elujõudu ja õnnelikkust. Hakka uut toitu kasutama järk-järgult, suurendades kassi uue toidu osakaalu ja vähendades kassipojatoidu hulka vähemalt 5 -päevase perioodi jooksul.

Kas sobib, kui minu kassipoeg sööb täiskasvanud kassidele mõeldud toitu?

Väga tähtis on toita oma kassipoega spetsiaalselt koostatud kassipojatoiduga, nagu Friskies® Junior et tagada kassi tervislik kasv ja areng. Täiskasvanud kasside toit on mõeldud juba täielikult välja arenenud kassidele ja ei pruugi sisaldada seetõttu piisavas koguses kassipoegade optimaalseks ja tervislikuks kasvuks vajalikke toitaineid.

IMETAV/TIINE KASS

Miks on minu tiine/imetava kassi kassipojatoiduga toitmine kasulik?

Tiine või imetav kass vajab täiendavaid vitamiine, mineraale ja valke, et toetada kassipoegade kasvu või piima tekitamist ja lisakaloreid energia jaoks. Selliseid toitumisvajadusi katab Friskies® Junior. Ideaalsel juhul peaks Su kass hakkama täielikku ja tasakaalustatud kassipojatoitu sööma niipea, kui oled teada saanud, et ta on tiine. Selline toit aitab toetada tiinuse varajastel etappidel tekkivaid täiendavaid vajadusi. Tiinete ja imetavate kasside toiduvajadus kasvab dramaatiliselt. Loe lähemalt meie toitumisjuhiseid, et teada rohkem tiinele või imetavale kassile vajalikust toidukogusest. Selleks, et kassile oleks saadaval piisav kogus toitu, võib olla vajalik jätta päevaks ajaks välja nõu toiduga, nii et kass saaks ise vastavalt vajadusele sealt söömas käia. Alati peab olema saadaval värske ja puhas joogivesi. Tervisliku ja igapäevase toitumise oluliseks osaks on piisav vee tarbimine. Imetav kass peab tekitama piima, mistõttu jälgige, et kassil oleks alati olemas nõu piisava koguse puhta joogiveega.

TOAKASSID

Milleks vajavad toakassid eraldi toakassitoitu?

Kassid, kes veedavad enamuse oma elust toas, ei vaja mitte ainult oma omanikelt täiendavat aega nendega mängimiseks ja nende eest hoolitsemiseks, vaid ka eraldi tähelepanu, kui asi puudutab toitumist. Toakassid kulutavad enam kui 70% ajast magamisele, mistõttu on füüsiline koormus väiksem ja kehakaal hakkab selle tulemusena suurenema. Toakassid kipuvad ka rohkem enese eest hoolitsema, mis suurendab karvapallide kõhtu tekkimise tõenäosust. Samuti võivad neil tekkida kergemini probleemid kuseteedega. Friskies® for Indoor Cats on toiteväärtuslikult 100% täielik ja tasakaalustatud, nende valkude ja kalorite tasemed on hoolikalt reguleeritud ning aitavad vähendada kaalu ulatusliku suurenemise ohtu. Toit sisaldab õigesti tasakaalustatud mineraalaineid, mis aitavad säilitada kuseteede tervist, looduslikke kiudaineid, mis aitavad vähendada karvapalle ja soodustavad seedimist, ja sigurit, mis aitab vähendada pissikasti lõhnu. Friskies® for Indoor Cats kassitoite on võimalik leida enamikes supermarketites koos tavaliste Friskies®-e toodetega.

KASTREERITUD/STERILISEERITUD KASSID

Mida tähendavad sõnad "kastreeritud" või "steriliseeritud"? Kas neid termineid kasutatakse nii isas- kui emaskasside puhul?

Kastreerimine on isasloomade ja steriliseerimine on emasloomade muutmine viljatuks. Nimetust "viljatu" võidakse kasutada nii emas- kui isaskasside puhul Friskies® for Neutered Cats on sobiv nii isas- kui emaskassidele.

Miks pean ma toitma oma kastreeritud/steriliseeritud kassi spetsiaalse toiduga?

Kui kassid on muudetud viljatuks, on neil suurem kalduvus kaalus juurde võtta ning neil võivad kergemalt tekkita teatud kuseteedega seotud probleemid. Friskies for Neutered cats Friskies® for Neutered Cats on 100% täielik ja tasakaalustatud toit, mis on spetsiaalselt loodud viljatuks muudetud kassidele nende tervise toetamiseks. Tasakaalustatud valkude ja rasvade suhe aitab säilitada teie kassi ideaalset kaalu. Mineraalainete ja vitamiinide õige tasakaal hoiab kuseteed korras ja toetab kassi loomulikke kaitsemehhanisme. Friskies® for Neutered Cats kassitoite on võimalik leida enamikes supermarketites ja lemmikloomapoodides koos tavaliste Friskies®-e toodetega.

MÄRG- VÕI KUIVTOIT?

Milline toit on minu kassi jaoks parim, märg- või kuivtoit?

Otsus kasutada kuiv- või märgtoitu sõltub suuresti kassi maitse-eelistustest. Kuna nii Friskies® kuiv- kui ka märgtoidud on 100% terviklikud ja tasakaalustatud toidud, tagavad need mõlemad Su kassile vajaliku mitmekesisuse ja toiteväärtuse. Mõnedele kassidele meeldib krõbistada kuivtoitu, samas kui teistele meeldivad märgtoidu suured tükid. Samuti võid anda kassile kuiv- ja märgtoidu segu; jälgi lihtsalt toitumisjuhiseid, et teaksid, kuidas igat tüüpi toidu koguseid valida, et tagada kassi optimaalne kehaline seisund.

INIMESTE TOIT

Kas kassidele sobib inimeste toit? Kas ma võin anda kassile toitu oma toidulaualt?

Soovitame väga tungivalt mitte toita oma kassi enda toidulaualt ja seda mitmel põhjusel. Osa inimtoidust on kassidele mürgine ja seda isegi väikestes kogustes. Sellisteks toiduaineteks on näiteks sibul ja šokolaad. Lisaks ei ole enamik inimtoitu toitainete poolest kassidele sobiv või tasakaalustatud, sisaldades kas liiga palju rasva või olles liiga vürtsikas. Sellise toidu söömine võib põhjustada seedehäireid. Kassidel on inimestest erinev toitainevajadus ja inimtoit ei sisalda seetõttu ilmtingimata kõiki kassile vajalikke aineid. Lõpuks ei ole kasside toitmine söögilaualt ka soovitatav. See ei too enesega kaasa mitte ainult ohutuse ja hügieeniga seotud probleeme, vaid ka käitumisega seotud asjaolusid. Anna kassile alati toitu tema enda toidunõust, nii et tal ei teki halba nurumise kommet.

KOERATOIT

Kas minu kass võib süüa koeratoitu?

Ei. Koeratoit ei ole kassidele sobiv, kuna kassidel on täiendavad toitumisvajadused. Kassid vajavad lisaks tauriini ja arrahidoonhapet, mida ei pruugi koeratoidu sees piisavalt leiduda. Kuna koeratoit ei sisalda neid toitaineid samas koguses nagu kassitoit, ei taga see kassile vajalikku terviklikku ja tasakaalustatud toidusedelit. Kasside ainulaadsed nõudmised toidule on turvaliselt rahuldatud vaid siis, kui anda neile terviklikku ja tasakaalustatud kassitoitu, nagu Friskies®.

ÜLDINE TERVIS JA HOOLDAMINE

ÜLDINE HOOLDAMINE

Kuidas on mul võimalik kontrollida, kas minu kassi tervis on korras ja kaal normaalne?

Tervetel kassidel on tavaliselt hea isu ja elav käitumine. Kui kass on tavapärasest vaiksem või ei söö nii hästi kui tavaliselt, tuleb kindlasti võtta ühendust oma loomaarstiga. Samuti on tervetel kassidel puhtad kõrvad ja nahk, mis kusagilt ei sügele ja kust puuduvad karvadest paljad kohad. Tervel kassil on säravad, puhtad silmad ja niiske nina, millest ei tule midagi välja. Uriin ja väljaheited peavad olema normaalsed. Majapidamiskaalu kasutades on oma kassi suhteliselt lihtne kaaluda. Paluge oma loomaarstil öelda kassi ideaalne kaal ja jälgige seda regulaarselt. Samuti on võimalik hinnata oma kassi kaalu, jälgides tema kehaseisundiarvu*. Optimaalse kehaseisundiarvuga kassil (st ei ole ei üle- ega alakaaluline) on kõrvalt vaadates kõhn “üles tõmmatud” kõht, kassi ribid ei ole küll nähtaval, kuid nad on puudutades lihtsalt tunda, ilma et paks pekikiht neid varjaks. Küsi oma loomaarstilt, kuidas on oma kassi kaalu kõige parem jälgida. Rasvumine on laialt levinud ja kassi optimaalse kaalu säilitamine on üheks parimaks võimaluseks kassi tervise hoidmiseks.

* Andmed on saadaval Euroopa lemmikloomatoidu tööstuse föderatsiooni FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) veebilehel:
www.fediaf.org/self-regulation/nutrition

Olen kuulnud, et kassidel võivad kergesti tekkida kuseteede haigused. Mida mul on võimalik teha, et kaitsta oma kassi kuseteede haiguste eest?

Kassi alumiste kuseteedega seotud probleemid ei võimalda põiel sageli korralikult tühjeneda, need võivad põhjustada ka isegi fataalse lõpuga põit keha välispinnaga ühendava kusiti ummistuse. Väga sageli on pahategijaks kasside alumiste kuseteede haigus (FLUTD, Feline Lower Urinary Tract Disease), mis ei ole pelgalt eraldiseisev probleem, vaid kogum kliinilisi sümptomeid, millel võib olla rohkem kui üks põhjus. FLUDT-i kliiniliste sümptomite hulka kuuluvad sage või valuline urineerimine, vere leidumine uriinis ja kuseava sage lakkumine.

Üheks võimaluseks FLUTD-i ravida on teha kindlaks selle peamine põhjus, milleks võivad olla põiekivid, kusetee ummistus, nakkus või isegi stress. Osad kassid on alumiste kuseteede probleemide suhtes vastuvõtlikumad kui teised. Isaskassidel võib kitsamate kusititega seoses kusiti ummistusi sagedamini ette tulla. FLUTD diagnoositakse harva noorematel kui aastastel loomadel; keskmine vanus on tavaliselt neli aastat ja kõige enam on ohustatud keskeas kassid. Ülekaalulised kassid, toakassid, kelle füüsiline koormus on väike, ja viljatuks muudetud kassid on samuti kõik suurema riskiastmega.

Kui kassil on diagnoositud FLUTD, küsi oma loomaarstilt nõu, kuidas oleks kassi kõige paremini võimalik aidata. Kui kassil on neerukivid, võib loomaarst soovitada spetsiaalset veterinaardieeti, mille eesmärk on aidata vähendada selliste kivide uuesti tekkimist. Kui Su kassil on stressiga seotud FLUTD, näiteks kasside idiopaatiline tsüstiit, võib loomaarst soovitada võimalusi kassi veetarbimuse suurendamiseks, kasutades näiteks märgtoidu dieeti.

Kui Su kassil ei ole kunagi diagnoositud FLUTD-i, on mitmeid võimalusi, kuidas sellesse haigestumise riski vähendada:
• Jälgi, et kassil oleks juurdepääs piisavale kogusele värskele puhtale joogiveele ja julgustage teda jooma - nii on tekkiv uriin lahjem. Kasuta keraamilisi nõusid, kuna plastiknõud võivad rikkuda vee maitse. Nõu olgu suur, et kassi vurrud ei puutuks joomise ajal vastu nõud, ka tuleb veenõu võimaluse korral hoida eemal pissimajast ja toidunõust eemal. Mitu veenõud maja erinevates kohtades julgustavad samuti kassi vett rohkem tarbima. Kassi poolt joodava vedelikukoguse suurendamise tulemusena on uriin lahjem, mis omakorda vähendab kristallide ja kivide moodustumise ohtu ning vähendab põit ärritava kontsentreeritud uriini ohtu.
• Võimalda kassile füüsilist koormust ja mängi kassiga võimalikult sageli.
• Vaheta sageli oma kassi pissimaja sisu, kuna kassid on oma loomult väga puhtad loomad. Kui pissimaja on must, proovib kass vältida selle kasutamist, mis tähendab, et uriin jääb kauem põide ning võib põhjustada ärritust ja kristallide moodustumist.
• Väldi järske muudatusi toidusedelis (eriti märjalt toidult kuivale üleminemisel), kuna see võib põhjustada kõhulahtisust. Sellisel juhul kaob vesi uriini asemel väljaheidetesse, mis toob kaasa kontsentreeritud uriini ja sellega seotud probleemid.
• Kasuta mõõdukalt happelise uriini loomiseks loodud toitu (milleks on näiteks Friskies), et aidata vältida teatud kivide moodustumist. Võimaluse korral lase kassil süüa kuivtoidukrõbinaid vastavalt soovile terve päeva jooksul, mitte väheste toidukordadega, kuna see tagab kogu päeva vältel ühtlase uriini pH taseme.
• Väldi kassile stressi tekitamist. Stressirikkad olukorrad, nagu kolimised, uue lapse sünd perre ja isegi väga halb ilm võivad kõik teadaolevalt kassile FLUTD-i hooge põhjustada. Võimaluse korral tee üleminekud kassile võimalikult kergeks, et vähendada stressi võimalikku mõju. Pea oma loomaarstiga nõu, kuidas aidata kassil saada hakkama saabuvate stressirikaste sündmustega.

Friskies®-e retseptid on loodud eesmärgiga toetada terveid kuseteid. Kõik meie toidud on terviklikud ja tasakaalustatud ning vastavad hea tervisega kassi toitumisvajadustele. Meie toitude väljatöötamisega on olnud seotud toitumisspetsialistid ja loomaarstid, et saadud toidud aitaksid toetada terve uriini pH-d ja sisaldaksid tasakaalustatud mineraalaineid kuseteede tervise säilitamiseks. Need ei ole aga kindlasti mõeldud haigete loomade ravimiseks.

HARJAMINE

Kuidas peaksin ma kassi harjama?

Regulaarne harjamine aitab Su kassil särada - nii seest kui väljast. Lisaks surnud karvade eemaldamisele ning kasuka ja naha tervena hoidmisele aitab see luua tugevat vastastikust sidet, vähendada karvapallide ohtu ja annab teile võimaluse kontrollida kassi üldist tervislikku seisukorda.

Muutke kassi harjamine võimalikult varakult oma kassile tavapäraseks tegevuseks – ideaalis juba siis, kui ta on veel kassipoeg. Harjamine annab Sulle võimaluse märgata väliseid parasiite ja nahahaavu, hoida diivanid karvadest puhtana ja luua kassiga parem suhe. Pikakarvalised kassid vajavad harjamist iga päev, teistele kassidele piisab kord nädalas harjamisest.

Harjamine, kammimine

Kassipoegade kasukad on pehmemad, kohevamad ja lühemad kui täiskasvanud kassidel. Isegi, kui harjamine ei ole otseselt vajalik, on hea harjutada neid harjamisega juba varasest noorusest peale. Kuna see neile meeldib, hakkavad nad Sind selle tõttu ka armastama Enamik neist tuleb jooksuga Su juurde, kui näevad teie käes harja või kammi. Kuidas harjata :

• Selleks, et lühikese karvaga kassid säraks, kasuta kord nädalas peente piidega metallist kammi ja eemalda surnud karvad looduslike harjastega või kummist harjaga.
• Harja või kammi oma kassi piki karva.
• Kasuta karmimate harjastega harja pea suunas kasuka puhastamiseks ja silu karvad seejärel uuesti maha.
• Pikakarvaliste kasside puhul kammi iga päev terasest kammiga.
• Karvapusad võid kas sõrmedega lahti harutada või lõika need tömbiotsaliste kääridega ettevaatlikult ära. Teise võimalusena võid lasta oma loomaarstil seda teha, kui kardad, et võid juhuslikult nahka sisse lõigata.
• Kui harjamine tekitab kassile ebamugavust, proovi kassi tähelepanu kuivtoidukrõbinaga, paitades või rahustavalt rääkides kõrvale juhtida ja alusta seejärel harjamist.

Vannitamine

Tunned uhkust, kui näete, et Su kass näeb väga hea välja. Kuigi lühikesekarvalised kassid võivad kogu elu saada edukalt hakkama ilma vannitamata, võib teinekord väikene kastmine vajalikuks osutuda. Pikakarvalisi ja näitusekasse vannitatakse aga üpris sageli, nii et harjuta neid juba varakult sooja veega pesemisega. Enamikule kassidest vesi ei meeldi ja nad võivad vannitamisel agressiivselt käituma hakata — kui Sa ei tunne end oma kassipoja vannitamisel kõige mugavamalt, võid alati paluda oma loomahooldajal või loomaarstil teid aidata.

Mida ma peaksin tegema hammaste, küüniste, kõrvade ja silmade puhastamisega?

Kassid on tavapäraselt puhtad. Seetõttu on üpris vähe, mida ise võiksid teha. Vaata kass lihtsalt kord nädalas kiirelt üle, puhasta kõrvad ja silmad niiske puuvillatupsuga ning kontrolli üle hambad ja küüned. Kassi hambaid peaks pesema iga päev loomadele mõeldud hambapastaga ja spetsiaalselt selleks ettenähtud hambaharjaga. Kassipoja harjutamine hammaste harjamisega juba varasest east on väga oluline ja võib vähendada ohtu, et pead kassi hilisemas elus loomahambaarsti poole pöörduma. Oma kassi lähemalt tundma õppides paned kindlasti tähele, et nende küünised on mitmekihilised. Puu otsa ronides või kratsimisposti kasutades tõmbavad nad välise kihi ära ja paljastavad selle all asuva uue ja terava küüne (võid lemmik-kratsimisalade ümber näha ära tulnud väliskesti). Seetõttu ongi aktiivsetel ja tervetel kassidel väga harva vaja küüsi lõigata. Toakassid ja vanemad kassid vajavad aga natuke rohkem tähelepanu. Kui on vaja eemaldada hambakivi või küüsi kärpida, tuleb kass viia loomaarsti juurde.

VAKTSINEERIMISED

Mida ma peaksin teadma vaktsineerimiste kohta?

Kassid tuleb kord aastas viia vaktsineerimiseks loomaarsti juurde. Räägi oma loomaarstiga vaktsineerimisest ja proovi pidada arvestust, mida kassile on manustatud ja millal on järgmise vaktsineerimise kord. Kassipojad vajavad tavaliselt 2 süstist koosnevat algkuuri, millele järgneb iga-aastane täienduskuur. Tegelikud nõudmised võivad erinevates piirkondades olla erinevad, mistõttu pea oma loomaarstiga nõu, milline peaks olema sobivaim vaktsineerimiskava.

USSID, KIRBUD

Mida kujutab endast ussirohu kasutamine?

Kassidel enim esinevad ussid on ümarussid ja paelussid.

Ümarussid esinevad just kassipoegadel. Kassipojale tuleb anda ussirohtu iga kuu kuni 6 kuuseks saamiseni, seejärel 9. ja 12. kuul ning sealt edasi täiskasvanuna kaks korda aastas. Loomaarst annab ussirohugraafiku välja esimese vaktsineerimise ajal.

Paelussid näevad välja nagu riisitükid ja neid võib sageli näha kassi päraku või saba külge kleepununa. Kassid võivad saada selle parasiidi jahti pidades ja oma saaki (st linde, hiiri jms) süües, toorest liha süües või kassi enda kasukas elavatelt kirpudelt. Selle väga raskelt eemaldatava parasiidi efektiivseks raviks on vaja külastada loomaarsti, kes võib soovitada ka sobivat kirbutõrjevahendit.

Mida saan ma ette võtta oma kassi kirbuprobleemiga?

Kirbud ei ole pelgalt kassi probleem. Iga kassil elava kirbu kohta võib teie kodus areneda 99 uut kirpu. Kirbud on kõige levinumad kassidel ja koertel esinevad välisparasiidid. Täiskasvanud kirbud võivad elada kuid ja jagavad oma elu kassil elamise, toitumise ja munemise vahel. Kauplustes ja loomakliinikutes on saadaval väga palju kirbu- ja ussitõrjevahendeid. Loomaarst annab kindlasti nõu, milline neist Su kassile ja kodule kõige paremini sobib.

JOOKSUAEG

 Kuidas ma aru saan, et minu kassil on jooksuaeg?

Kassid jõuavad teismeliseikka viie kuni üheksa kuu vanuselt ja jooksuaeg algab ootamatult. Kui kass on paaritunud, katkeb jooksaeg pärast mitut päeva jooksul toimunud paaritumist järsult. Kui paaritumist ei toimu, kestab jooksuaeg viis kuni kümme päeva ja toimub uuesti viis kuni kaksteist päeva hiljem. Jooksuaja märgid võivad loomaomanikule olla murettekitavad, kuna sageli arvatakse, et kassil on erakordsed valud (ja seetõttu helistatakse oma loomaarstile). Kass kräunub ja ulub (idamaised tõud veel eriti valjult), keerutab oma saba, ajab tagumiku püsti ja laseb end esimestele käppadele. Üldlevinud on arvamus, et enamikul kassidest algab jooksuaeg kolm kuni neli nädalat pärast sünnitust. Samas on esinenud juhtumeid, kus kassid jäävad tiineks veel oma poegi imetades!

NEERUPUUDULIKKUS, F.L.U.T.D., DIABEET, ALLERGIAD, MÄDANIKUD…

NEERUPUUDULIKKUS, F.L.U.T.D., DIABEET, ALLERGIAD, MÄDANIKUD…

Kui Su kassil on diagnoositud mõni ülaltoodud haigustest, pöördu loomaarsti poole, kes oskab täpsemalt kirjeldada Su kassi seisundit, vajalikku ravi ja jagada soovitusi toidusedeli osas. Kuigi see ei asenda loomaarsti külastamist, võib olla kasulik tutvuda Purina veterinaardieetide veebilehega: www.purinavets.eu.

HÄDAOLUKORRAD

HÄDAOLUKORRAD

Teame, et soovid jagada oma päikesekiirega pikka ja õnnelikku elu. Seetõttu on oluline olla valmis reageerima hädaolukorras kiirelt ja tõhusalt. Järgnevalt mõned nõuanded, millest võib abi olla.

AUTOÕNNETUSED JA TÕSISED KUKKUMISED

AUTOÕNNETUSED JA TÕSISED KUKKUMISED

• Vii oma kass ettevaatlikult ohtlikust kohast eemale.
• Tee vaibast või mantlist "kanderaam" ja aseta kass õrnalt sellele, toetades ettevaatlikult kogu looma keha.
• Ole ettevaatlikud, et Sa ei pööraks looma keha. Hoia aju verevarustuse tagamiseks pead ülejäänud kehast natukene madalamal.
• Hoia kass soojas kuni loomaarsti juurde jõudmiseni.

KUIDAS KÄSITSEDA VIGASTATUD KASSI

KUIDAS KÄSITSEDA VIGASTATUD KASSI

• Vigastatud kassid on hirmunud ja valudes ning võivad vaevelda.
• Lähene kassile aeglaselt ja vaikselt. Võimaluse korral kanna kindaid ja hoia oma nägu ohutus kauguses.
• Hoia kassi õrnalt, kuid kindlalt kaelast kinni ja aseta oma käsi toetamiseks tagakeha alla.
• Mähi kass teki või käteräti sisse, et ta rabeleda ei saaks.
• Aseta kass kandealusele ja vii ta viivitamatult loomaarsti juurde. Võimaluse korral helista loomaarstile ja teata oma saabumisest ette.

VEREJOOKSU PEATAMINE

VEREJOOKSU PEATAMINE

• Pane külm kompress tugevalt haavale, et peatada verevool kuni loomaarsti juurde jõudmiseni.

 • Läbi Sinu kassi silmade

  ​Kas tead, kuidas Su kass maailma näeb?

  Vastake küsimustele

 • Friskiese lubadus

  ​Meie pühendumus kassiomanikele

  Loe lähemalt

 • Galerii

  ​Telereklaamid, videod, taustapildid: leiad need kõik meie galeriist!

  Vaata ja jaga