Briti lühikarvaline

Briti lühikarvaline

Briti lühikarvaline on suuremat kasvu toekas kass. Paljud kehajoontest on ümarad – nägu, põsed, kõrvad, silmad ja pea. Lühike lai koon asub tugeva lõua kohal. Koos laia rinna, lühikese ja paksu sabaga loovad need mulje tugevast ja jässakast kassist. Karvastik on lühike ja tihe, ilma kohevuseta ning see võib esineda rohkem kui sajas värvi- ja mustrikombinatsioonis.

Briti lühikarvaline
  • Karvkatte pikkus: Lühike
  • gooming: Alla ühe korra nädalas
Briti lühikarvaline
  • aktiivsus: Keskmine
Briti lühikarvaline
  • müra: Madal

Päritolu

Briti lühikarvaline kass on kõige populaarsem kassitõug Inglismaal. Kuigi kirjalikud andmed selle tõu kohta ulatuvad ainult 20. sajandi algusesse, on seda tõugu kassid olnud olemas mitusada aastat. Esimesed lühikarvalised kassid jõudsid Suurbritanniasse ilmselt koos Rooma väeosadega ja neid võib näha sajandite jooksul tehtud maalidel või gravüüridel. Lühikarvalisi kasse eksporditi palju ka Uude Maailma, kus nad said väga populaarseks. Tänane värvitoonide ja kasukakirjade valik on tekkinud tänu parimate tänavakasside selektiivsele aretamisele, mis algas 19. sajandil ja kestab tänapäevani.

Päritoluriik

Suurbritannia

Iseloom

Briti lühikarvalised on kassimaailma “leebed hiiglased”. Nad hoiavad ja armastavad inimesi ning teisi loomi. Briti lühikarvalised ei nõua pidevalt tähelepanu ja on vaiksemad kui nende orientaalsed suguvennad. Nad pole ka liiga uudishimulikud ega sattu seetõttu soovimatutesse seiklustesse nagu võib juhtuda orientaalset tõugu kassidega.

Tervis

Briti lühikarvalised on üldiselt vastupidav tõug, kellel on vähe terviseprobleeme. Kuna aretusse on minevikus kaasatud ka Pärsia kassid, on olemas väike oht haigestuda polütsüstilisse neeruhaigusesse. Haiguse tuvastamiseks on saadaval geenitest. Kassipoja hankimisel tuleks küsida aretajalt kinnitust kasside testimise kohta.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Üks põhjusi, miks Briti lühikarvaline kass sai eelmisel sajandil nii populaarseks, oli lihtne hooldamine. Kuna karvastik on lühike ja tihe, saab kass selle hooldamisega hästi hakkama. Sarnaselt teistele kassidele tuleb ka Briti lühikarvalisi kasse vaktsineerida, teha parasiiditõrjet ja käia nendega kord aastas tervisekontrollis.