Pikakarvaline Pärsia kass

Pikakarvaline Pärsia kass

Pikakarvaline Pärsia kass on keskmise suurusega ja jässakas loom. Suhteliselt suur pea on ümmargune ja lai. Seda ilmestavad väikesed, üksteisest kaugel asuvad kõrvad ja lühikese koonuga nägu. Säravates toonides silmad on suured ja ümmargused. Lühikesi jalgu katab koheva karvastik. Kasukas on pikk, paks ja luksuslik, sellel on tihe ja pehme aluskarv. Pärsia kasse esineb väga paljudes värvitoonides ja mustrites.

Pikakarvaline Pärsia kass
  • Karvkatte pikkus: Pikk
  • gooming: Iga päev
Pikakarvaline Pärsia kass
  • aktiivsus: Madal
Pikakarvaline Pärsia kass
  • müra: Madal

Päritolu

Esimesed Pärsia kassi eelkäijad toodi juba 17. sajandil Pärsiast Itaaliasse või Türgis asuva Angora (nüüd Ankara) kaudu Prantsusmaale. Sel ajal olid Pärsia kassid halli kasukaga, Angorast pärit loomad aga valged. Nende pikakarvaliste kasside järeltulijad jõudsid 19. sajandil Briti saartele. Varased Pärsia kassid erinesid paljuski tänastest näitusekassidest. Näod olid pikemad, kõrvad suuremad ja kehakuju sihvakam. Pikaajalise selektiivse aretusega on loodud jässakama keha ja lamedama näoga kassid. Kasukas pole ainult pikk, vaid ka paksu aluskarvaga. Selle korras hoidmine nõuab omanikult palju aega, sest kass ise ei suudaks kõigi pusadega võidelda.

Päritoluriik

Türgi ja Pärsia

Iseloom

Pikakarvalised Pärsia kassid on rahuliku ja tundliku iseloomuga loomad. Need tasased kassid ei ole nii aktiivsed kui mõned lühikarvalised tõud. Neil pole midagi selle vastu, kui nad jäetakse üksinda ja kui nad on ainus kass peres. Pärsia kass võib rahulikult istuda ja lihtsalt ilus olla.

Tervis

Pärsia pikakarvaline kass võib elada 10–12 aastat. Sellel tõul esineb mitmeid terviseprobleeme. Kuna peakuju on lühem ja koon lamedam, võib lõualuu deformeeruda, tekitades hambahaigusi ja probleeme söömise ning joomisega. Väikesed sõõrmed ja pikk pehme suulagi võivad raskendada hingamist. Kuna pisarakanalid ei kulge loomulikult, võivad silmad olla pidevalt vesised. See võib põhjustada ärritusi ja löövet näonahal. Suhteliselt lame nägu tõstab silmahaiguste riski. Pärsia kassidel võib esineda geen, mis tekitab neerudes tsüste ja lõpeb neerupuudulikkusega (autosomaalne dominantne polütsüstiline neeruhaigus). 90ndatel aastatel tehtud uuringus avastati seda haigust üle kolmandikul Pärsia kassidest ja lühikarvalistest eksootilistest kassidest. Aretajad püüavad testide abil probleemi kõrvaldada. Kassipoega võttes tuleks alati paluda aretajal näidata PKD-testide tulemusi. Pärsia kassidel võib tavalisest sagedamini esineda hüpertroofilist kardiomüopaatiat (südame vaheseina paksenemine). Sarnaselt teistele pikakarvalistele tõugudele võib ka Pärsia kassidel tekkida naha seeninfektsioon, näiteks pügaraig.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel neist on seoses toiduga oma soovid ja vajadused. Samas on kassid lihasööjad ja nende toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Antud toitainete vahekord muutub vastavalt vanusele, elustiilile ja üldisele tervisele. Energiline kasvueas kassipoeg vajab erinevas koguses toitaineid kui vähem aktiivne eakas kass. Lisaks tuleb jälgida seda, et toidukogus vastaks toitmisjuhendile, arvestaks märg- ja kuivtoidu hulka ja aitaks kassil hoida ideaalset kehavormi.

gooming

Pärsia pikakarvalist kassi tuleb iga päev hooldada, muidu võivad paksu pika kasuka sisse tekkida karvapusad ja karvatordid. Kui see peaks siiski juhtuma, ei jää muud üle kui kass täielikult ära pügada ja lasta karvadel tagasi kasvada. Tähelepanu vajavad ka silmad ja tagumik. Neid tuleb plekkide vältimiseks iga päev puhastada. Pärsia kassi silmad võivad vesitseda, silmanurki ja ninakülgi tuleb puhastada. Kassi tagaosa ja saba karvu tuleb puhastada sinna takerdunud väljaheidetest, et vältida plekke ja klompe karvastikus. Regulaarne harjamine aitab eemaldada lahtisi karvu. Nii satub neid vähem kassi organismi, kuna karvapallid on Pärsia kassidel tavaliseks probleemiks. Sarnaselt teistele kassidele tuleb ka orientaale vaktsineerida, teha parasiiditõrjet ja käia nendega kord aastas tervisekontrollis.

Lisainfo

Kui sa planeerid oma Pärsia kassile pesakonda, tuleb tervete järglaste saamiseks teha polütsüstilise neeruhaiguse test. Pea nõu oma loomaarstiga.