Afganistani hurt

Afganistani hurt

Suursuguse ja väärika välimusega Afgaani hurt seisab uhkelt ja elegantselt, tema pikk ja läikiv kasukas on tema uhkeim ehe. See koeratõug on suur, täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 68–74 cm, emasel 63–69 cm. Uhke kasuka värv varieerub mustast hõbedaseni, esineda võivad kõik värvid, mustrid ja kombinatsioonid, mis sinna vahele mahuvad. Keskmine kaal on 25 kg ringis, ligikaudu 20–27 kg vahel, olenevalt koera kehaehitusest ja soost.

Afganistani hurt
 • suurus: Suur
 • gooming: Iga päev
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Afganistani hurt
 • karvaajamine: Mõõdukas
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Mitte väga häälekas
 • grupp: Jahikoer
 • Liikumisvajadus: Kuni 1 tund
Afganistani hurt
 • üksinda: 1–3 tundi
 • teised lemmikloomad: Kõrge
 • valvamine: Madal

Päritolu

Afganistani hurt (lühemalt ka „Afgaani hurt”) on maailma üks vanimaid tõuge, läänemaailmas hakati tõule rohkem tähelepanu pöörama 19. sajandil. Tõu varane ajalugu on teadmata, ehkki legende on külluses. Afganistanis leidub selle tõu erinevaid variatsioone ja neid on peetud karjakoertena, samuti jahikoertena mägihirvede, antiloopide, jäneste ja isegi kiskjate, nagu huntide, šaakalite ja lumeleopardide jahtimisel.

Iseloom

Võõrastest hoiavad nad tihti eemale, seega on varajane sotsialiseerimine selle kuningliku koera puhul kohustuslik. Sama kehtib ka kutsika varajase treenimise, eriti tagasi kutsumise käskluse õpetamise kohta. Oma perest ja tuttavatest ei hoia koer eemale, ta on väga lojaalne ja armastav. Afgaani hurt on loodud jooksma ja ta pole kunagi õnnelikum kui täiskiirusel sprintides, tuul kasukat sasimas, ajades taga palli või mõnd märgatud oravat.

Tervis

Afgaani hurt on üldiselt terve ja jõuline koer, esinevad tõule enamasti omased terviseprobleemid.

Liikumisvajadus

Täiskasvanud Afgaani hurt vajab märkimisväärsel hulgal tegevust, ideaalis kaks tundi päevas või rohkem. Talle meeldib vabalt joosta, ent tal on kalduvus midagi taga ajada ja jahtida. Tuleb jälgida, et ta kuuletub tagasikutsumise käsklusele ja lasta tal joosta ohututel avatud aladel, liiklusest eemal.

Toitumine

Suured koeratõud vajavad väiksematega võrreldes teistsuguses vahekorras toitaineid, sh vitamiine ja mineraalaineid. Afgaani hurtadel on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad kogused aitavad seda riski vähendada.

gooming

Afgaani hurda glamuurne, pikk ja siidine kasukas ei tule vaevata, selle korrashoidmine on töömahukas. Soovitatav on koera karvkatet iga päev hooldada, et ära hoida pusade teket ja karva vilti kulumist, ning regulaarselt pesta, et see puhtana hoida. Kasuka põhjalik hooldamine on eriti oluline, kui koer vahetab kutsikakarva täiskasvanud koera karva vastu. Nii ei lähe uus karv vanaga segamini vilti, mis põhjustaks koerale ebamugavust.