Austraalia lambakoer

Austraalia lambakoer

Neid koeri võrreldakse tihti borderkollidega. Need koerad on tugeva ja lihaselise kehaehitusega, nad on pigem pikad kui kõrged. Isase koera turjakõrgus on 51–58 cm ja emasel 46–53 cm. Üldiselt kaaluvad nad 19–29 kg, olenevalt soost ja kehaehitusest. Karvkate võib olla must, sinine marmor, punane marmor või punane, kas pruunide täppidega või ilma. Täpsema info saamiseks vaadake tõustandardit.

Austraalia lambakoer
 • suurus: Keskmine
 • gooming: Rohkem kui korra nädalas
 • Karva pikkus: Keskmine/pikk
Austraalia lambakoer
 • karvaajamine: Palju
 • allergiad: Ei
 • häälekus: Häälekas
 • grupp: Karjakoer
 • Liikumisvajadus: Rohkem kui 2 tundi
Austraalia lambakoer
 • üksinda: Rohkem kui 1 tund
 • teised lemmikloomad: Keskmine
 • valvamine: Keskmine

Päritolu

Austraalia lambakoer on hoopiski Ameerika tõug. Püreneede Baski piirkonnast pärit karjused viisid väikesed „sinised” koerad USAsse 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses, et lambaid ajada. Nimetuse osa „Austraalia” tuleneb lammastest, kellega töötati ja kes imporditi Austraaliast. Ühe teooria järgi toodi need koerad algselt Austraaliasse ja sealt USAsse. Kui nad jõudsid USA edelaossa 19. sajandi lõpus, lubati neid ristati teiste lambakoertega, et parandada nende töövõimet. Tõuklubi asutati USAs 1957. aastal.

Iseloom

Sellel koeral on tugev karjaajamise instinkt ja talle meeldib osa võtta perekonna tegemistest ja on õnnelik oma peremeeste seltskonnas. Nad võivad uute inimestega olla tagasihoidlikud, seega peaks neid juba varases eas sotsialiseerima. Nende märkimisväärsele intelligentsusele ja energiale vastamiseks on oluline ka pidev treening ja kombinatsioon füüsilisest ja vaimsest stimulatsioonist.

Tervis

Austraalia lambakoer on üldiselt väga terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib tekitada liikumisprobleeme). Seega on enne paaritamist oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumisvajadus

See koer vajab tegevust vähemalt kaks tundi päevas. Paljud Austraalia lambakoerad esinevad väga kõrgel tasemel koerte spordialadel (agility, koeratants, kuulekus ja flyball (teatejooks takistusrajal ja tennisepalli toomine)), kus nad saavad rakendada nii oma füüsilist kui ka vaimset energiat.

Toitumine

Teie koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksite koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

gooming

Karvkate on keskmise pikkusega ja ilmastikukindla aluskarvaga. Esineda võib pikemaid sulgjaid karvu jalgade tagakülgedel ja mõõdukas lakk, mis on isastel koertel tihedam. Kammimisest kaks-kolm korda nädalas peaks piisama, karvavahetuse ajal peab karva hooldama tihedamalt.