Inglise kääbusterjer (must piirdega)

English Toy Terrier (Black & Tan)

Inglise kääbusterjerid on väikesed siledakarvalised mustad piirdega koerad, kellel on kikkis teravad kõrvad. Nad on veidi pikemad kui kõrged. Ideaalis on täiskasvanud Inglise kääbusterjer 25–30 cm kõrge ja kaalub 2,7–3,6 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Inglise kääbusterjerit tunti 1960. aastateni kui must-pruuni kääbusterjerit ning nende päritolu ulatub 16. sajandi must-pruunide terjeriteni. Need terjerid olid 19. sajandi Inglismaal väga kõrgelt hinnatud rotipüüdjad tööstusrevolutsiooni tagajärjel kasvanud rotikolooniate tõttu. Härrasmehed kandsid neid jahi ajal taskus ja asetasid maha, kui oli vaja näiteks rebane urust välja ajada. Populaarseks said kihlveod selle peale, kui kiiresti need koerad suudavad teatud arvu rotte maha murda. Inglise kääbusterjeri populaarsus kasvas ja inimesed tahtsid veelgi väiksemaid koeri, seepärast harrastati palju sisearetust ning kasutati üksnes väikseimaid järglasi.

Iseloom

Sellel väikesel koeral on säilinud killuke terjeri temperamenti. Üldiselt on nad südamlikud, sõbralikud ja üdini perekonnale pühendunud. Neile sobib elada nii linnas kui ka maal ning saavad vanemate lastega hästi läbi. Neid tuleb harjutada teiste koerte, kasside ja lastega varakult.

Tervis

Inglise kääbusterjer on üldiselt väga terve koer. Nagu paljudel väikestel tõukoertel, võib ka neil esineda terviseprobleeme nagu põlvekedra ajutine nihestus (patella luksatsioon).

Liikumine

Inglise kääbusterjer ei vaja palju tegevust – poolest tunnist päevas peaks täiskasvanud koerale piisama. Sellegipoolest ei ütle nad ära ka pikematest jalutuskäikudest. Vaatamata oma õrnale ja õblukesele välimusele võivad nad rännata mitmeid kilomeetreid. Nad naudivad ka terjeritele sobivaid mänge.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Sellel koeral on lühike ja tihe karvkate, mis ei vaja palju hoolitsust – harjamiskindast ja puhtast lapist piisab täiesti.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.