
Puugid võivad olla vastik probleem, millega sinu kass kokku puutub. Loe, kuidas kassil puuke ennetada ja eemaldada.
Ülevaade kassi puukidest
Puuke, keda vältida, on kaht liiki: kõva ja pehme toesega. Kõva toesega puugid meenutavad tihtipeale päevalilleseemneid. Need tunneb ära kõva kesta järgi, mis algab kohe suiste tagant. Kassidelt leitakse harilikult just kõva toesega puuke.
Pehme toesega puugid on teine puugiliik. Need ei näe välja nagu seemned, vaid nagu rosinad. Neid kassidel tavaliselt ei esine, kuna nad eelistavad teisi loomi, näiteks linde või nahkhiiri.
Kes on puuk?
Puuk on parasiit. Ta hammustab kassi nahka ja imeb siis oma keha tagaosa verd täis. Söömata puuk on tilluke, tal on kaheksa jalga, ta võib olla must, pruun või punakaspruun. Kui puuk on kassi külge kinnitunud ja imeb verd, võib ta paisuda hernetera suuruseks. Kassil leiduvad puugid liigitatakse tegelikult lülijalgseteks, mitte putukateks, mis on peamine erinevus puugi ja kirbu vahel. Puuk võib levitada selle looma haigusi, kellest ta toitub. Seepärast on puukide vältimine kassi eest hoolitsemisel tähtis.
Kust mu kass võib puugi saada?
Kass võib puugi saada mitmel moel. Esiteks ja kõige tõenäolisemalt teise looma küljest. Kass suhtleb tihti teiste loomadega, kui ta omapäi ringi liigub. Puugil on väga lihtne mõnelt loomalt sinu kassile üle minna. Kui oled puukide tõttu mures, siis soovitame toitu aeda mitte jätta, sest see võib meelitada teisi loomi sinu kassi territooriumile sisenema.
Kui käid heinamaal või metsamaastikul jalutamas, on puugil lihtne su riiete külge kinnituda. Puugid klammerduvad puuokste ja rohukõrte külge ning kui sa nende vastu puutud, haarab puuk sul juustest või rõivastest. See tähendab, et isegi toakassid on puugiohus, nii et olenemata sellest, kas sinu kass käib õues või mitte, peaksid sa teadma, kuidas puukide saamist ennetada, ja oskama seda teha.
Kass võib saada puugi ka õues ringi liikudes. Puuk jääb ellu ka siis, kui ta ei ole peremeeslooma küljes. Tal on ühtviisi lihtne hüpata nii kassikarvade kui ka sinu riiete külge.
Kuidas ma saan aru, et kassil on puuk?
Puuk on küllalt suur, et olla nähtav, eriti kui ta on juba jõudnud hammustada. Ta näeb siis välja nagu väike tüügas ja lähemal vaatlusel on võimalik ka jalgu eristada.
Harilikult leiab neid kassi pea- ja kaelapiirkonnast. Tõmba lihtsalt oma lemmiku karva laiali ja libista sõrmedega mööda tema nahka. Puugihammustus võib põhjustada silmaga nähtavat nahaärritust ja -punetust.
Millist ohtu kujutab puuk kassile?
Puuk võib kassile suuri probleeme põhjustada. See on nii, sest osa puuke levitab toitumise käigus haigusi. Üks neist on Q-palavik. Kui kass sellesse haigestub, võivad tal tekkida järgmised sümptomid.
- Kõrge palavik
- Anoreksia
- Depressioon
- Nurisünnitus
- Mõnikord krambid (ei ole väga levinud)
Puugid kannavad edasi ka erlihhioosi. Kui kass sellesse haigestub, võib tal tekkida hulgaliselt sümptome. Nende hulka kuuluvad oksendamine, kõhulahtisus, tursunud näärmed, letargia, anoreksia, turses liigesed, eritis silmadest ja palju muud.
Kuidas kassil puuki eemaldada?
Ära mitte kunagi tõmba puuki kassi naha küljest lahti, sest suised võivad sisse jääda ja infektsiooni tekitada. Selle asemel uuri loomaarstilt spetsiaalse instrumendi kohta, mille abil saad ka suised kätte, ja palu tal ette näidata, kuidas seda kasutatakse. Nii ei jää ükski puugi kehaosa kassi naha sisse. Kui arvad, et nii siiski juhtus, räägi veterinaariga, kes oskab sulle nõu anda ja meelerahu taastada.
Osa kirbutõrjevahendeid tapab ka puuke, osa pakub nende vastu lisakaitset, ehkki neid tuleb tavapärasest sagedamini manustada. Kui sind huvitab, milliseid kirbu- ja puugitõrjemeetodeid on olemas, uuri veterinaarilt.