Your Pet, Our Passion.
Pirtsakate kasside söötmine
Ingveri kass sööb kausist

Kasside toitmine

Lugemisaeg: 4 min

Niipea kui sinu kass on jõudnud oma esimese sünnipäevani, on aeg mõelda tema regulaarsele toitmisrutiinile. Mänguhimulisest kassipojast saab täiskasvanud kass, seega on oluline tagada, et ta saab kõik vajalikud toitained, mida ta vajab, et olla õnnelik ja terve.

Selleks et kass oleks heas vormis, peab tema toit sisaldama õiges vahekorras valku, rasvu, õlisid, mineraalaineid, vitamiine ja süsivesikuid. Võib küll kõlada keeruliselt, kuid kvaliteetne täisväärtuslik kassitoit peab pakkuma kõike, mida su karvane kaaslane vajab. Kui just loomaarst ei ole nii määranud, siis ei pea sa hästi tasakaalustatud dieedi korral kassile toidulisandeid andma.

Allpool on meie loomaekspertide meeskonna nõuanded, millest saad teada, mida peaksid kassile süüa andma, et ta oleks terve ja õnnelik.

Toiduvalikud

Sulle võib tunduda, et valik on üüratu ja küsid endalt „Missugune kassitoit on parim?”. Hea uudis on see, et ükskõik missugune sinu kassi eluviis, tervis või vanus ka poleks – igaühele leidub sobiv toit.

Kui seda ei piira looma tervislik seisund, siis võid ise otsustada, kas anda talle märg- või kuivtoitu (arvesta muidugi ka kassi arvamusega!).

Siin on välja toodud märgtoidu ja kuivtoidu eelised.

Osa kassiomanikke segavad märg- ja kuivtoidu kokku. Samas meeldib osale loomadest jällegi, kui neile pakutakse hommikul märgtoitu ja jäetakse kuivtoit ette, nii et nad saavad seda päeva jooksul krõbistada. Katseta, missugust varianti sinu kass eelistab.

Kuivtoit

 • Kuiva täistoitu on lihtne mõõta ja serveerida ning selle säilivusaeg avatud pakendis on pikem kui märgtoidul.
 • Kuivtoit aitab ka kassi hambaid heas korras hoida. Kass närib kuivtoitu aktiivsemalt ja kauem.
 • Kassidele meeldib kuivtoitu krõmpsutada, nad ei taha süüa seda vees leotatult.

Märgtoit

 • Osa kasse eelistab märgtoidu lõhna ja tekstuuri.
 • Märgtoitu võib olla samuti väga mugav serveerida, kui kasutad ühekordseks toidukorraks mõeldud pehmeid pakke või konserve.
 • Sinu kass sööb korraga rohkem ja joob vähem.

Purina toidud kassidele

Purina toodab mitut Eestis enim müüdud täiskasvanud kassidele mõeldud kuiv- ja märgtoitu, mille hulgast leiab sobiva igas vanuses ja eluviisiga loomale. Tutvu meie täieliku tootevalikuga siin

 • Kui sinu kass veedab suurema osa ajast toas, siis võib olla kasu spetsiaalsest toakassi toidust, mis aitab vähendada karvapallide teket, või väiksema kalorsusega dieedist, mis kompenseerib vähest liikumist ja sellest tingitud kaalutõusu.
 • Kui sinu kass on kastreeritud/steriliseeritud, siis võib olla kasu spetsiaalsest kassitoidust, mis aitab looma kuseteid korras hoida.
 • Ka eakad kassid vajavad kergelt kohandatud toitu, samuti tiined ja ülekaalulised/rasvunud kassid.

Kui sinu kass vajab eritoitu või te tunned tema söömise pärast muret, siis pöördu loomaarsti poole ja pea temaga nõu.

Elukorralduse muutus toob endaga kaasa vajaduse muuta ka looma toitumist. Isegi selline asi nagu kolimine aiaga majast sellisesse majja, kus aed puudub, tähendab, et sinu kass vajab nüüdsest vähem kaloreid, sest ta ei saa enam nii palju ringi liikuda. Hoia oma kassi söömisharjumustel ja kehalisel seisundil silma peal ning kui märkad mingeid muutusi või arvad, et loom vajab teistsugust toitu, siis pöördu nõu saamiseks loomaarsti poole.

Kui loomaarst nõustub, et looma toitumist tuleb muuta, siis pead tegema seda järk-järgult, sest järsk muutus võib kassi kõhtu ärritada, olgu siis tegemist üleminekuga märgtoidult kuivtoidule või ühelt kassitoidu kaubamärgilt teisele.

 • Lisa veidi uut toitu vana toidu hulka ja sega.
 • Suurenda nädala jooksul uue toidu osakaalu ning vähenda vana oma. Osa kasse vajab kuni kaks nädalat aega, et täielikult uuele toidule üle minna, nii et olge kannatlik.
 • Kui te pead kassi toitu vahetama, kuid loom ei tunne end parajasti hästi, siis küsi loomaarstilt nõu, kuidas ja millal oleks seda kõige parem teha. Kui muutus seisneb üleminekus märgtoidult kuivtoidule, siis peab kassil olema saadaval senisest enam vett ning ta võib hakata sööma oma portsjonit pigem mitmes jaos kui ühekorraga.
 • Kui vahetad kuivtoidu märgtoidu vastu, siis on jällegi täiesti tavapärane, et sinu kass joob edaspidi vähem ja sööb oma toidu kiiremini ära.
 • Kuivtoidust saab kass rohkem energiat kui märgtoidust, mistõttu tuleb viimast talle ehk rohkem anda, et ta saaks sellest sama palju kaloreid kätte.

Purina täiskasvanud kasside toidud

Purina toodab mitut Eestis enim müüdud täiskasvanud kassidele mõeldud kuiv- ja märgtoitu, millest igaüks on välja töötatud uusimate teadussaavutuste põhjal kvaliteedi, maitse ja toitvuse suhtes, et pakkuda sulle ja sinu lemmikloomale suurepärast valikut retsepte ja koostisi, igaks looma arenguetapiks ja eluviisiks.