Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Koera nuusutav taim elutoas

Koerte tiinus ja poegimine

Lugemisaeg: 4 min

Pole midagi toredamat kui uudis, et teie koeral sünnivad kutsikad!

Kuna koera tiinus kestab kõigest kaks kuud, siis on uued karvakerad õige pea kohal!

Poegimiseks valmistumine

Pesa ehitamine

Koeraema vajab privaatset kohta, kus lõõgastuda ja rahus poegida, seepärast valmistage talle kaheks viimaseks tiinusnädalaks pesa.

(Õnnetuste puhuks) lappidega vooderdatud ja puhaste tekkide, linade või rätikutega täidetud suur pappkast sobib selleks väga hästi. Veenduge, et kast on ikka piisavalt suur, et koeraemal ja tema pesakonnal oleks selles mugav olla, ning laske koeral endal pesa sisse seada, kui ta seda tahab. Samuti veenduge, et kast on piisavalt kõrge, et uudishimulikud kutsikad sealt jooksu ei paneks!

Koerad soovivad sageli köögis poegida, kuna nende meelest on tegemist turvalise kohaga, kus leidub toitu.

Asetage looma pesa vaiksesse kohta, kus valitseb toatemperatuur ning kus ta saab segamatult mõnuleda. Kui asetate koera pessa tema enda magamisaseme või mänguasju (need peavad olema puhtad!), siis meelitab see looma pesa kasutama ning tagab talle seal enne poegimist mugava olemise.

Abi käepärast

Poegimine ei tohiks koerale raskusi valmistada, kuid hea mõte on hoida abi käepärast, juhuks kui teda on vaja rahustada või kui tekivad komplikatsioonid.

Hanhoolt nende soojendamise eest. Soovitame kasutada mikrolaineahjus soojendatavat oakotti, mitte kuumaveepudelit, kuna Teatage loomaarstile koera poegimistähtaeg (kui ta seda veel ei tea), nii et ta oskaks valmis olla. Kui koeraemal on poegimisega probleeme, siis peate ta võibolla loomaarsti juurde viima. Seepärast tagage transpordivõimalus.

Hoidke küünekäärid ja mitu kuiva rätikut käepärast, juhuks kui koeral peaks poegimise ajal abi vaja minema. Kui on oodata suurt pesakonda, siis pange valmis lisakorv, et kõigil vastsündinutel oleks piisavalt ruumi.

Kui võtate vastsündinud ema juurest ära, siis peate kandma hoolt nende soojendamise eest. Soovitame kasutada mikrolaineahjus soojendatavat oakotti, mitte kuumaveepudelit, kuna teravad hambad ja küünised võivad viimasesse augud teha.

Milliseid tunnuseid otsida?

Läheneva poegimise üks peamisi tundemärke on koera kehatemperatuuri langemine 38,5 °C pealt 37 °C peale. Enamasti on siis poegimiseni jäänud 12–24 tundi.

Selleks peate mõõtma koera kehatemperatuuri tiinuse ajal kaks korda päevas rektaalse termomeetriga. Kui te ei tea, kuidas seda teha, siis laske loomaarstil ette näidata. Kui kehatemperatuuri mõõtmine tekitab teie koerale stressi, siis loobuge sellest. Teie ülesanne on aidata loomal tunda end võimalikult lõõgastunult.

Viimasel tiinusnädalal võib koeraema käituda pisut rahutult ning eralduda mõnda vaiksesse kohta. 12–24 tundi enne poegimise algust on tavapärane, et koeral kaob söögiisu ja ta kraabib oma magamisaset.

Vahel juhtub ka, et koer viib teie ette valmistatud pesa mujale. Kui see on nii, siis võimaluse korral ärge viige looma tema valitud kohast ära.

Poegimise etapid

Poegimine on koerale üldiselt lihtne ega tekita talle komplikatsioone. Olgugi et te peaksite sekkuma sellesse nii vähe kui võimalik, on siiski oluline poegiva koera läheduses viibida, et teda toetada ja talle vajaduse korral appi minna. Poegimine kestab tavaliselt 3–12 tundi ning toimub kolmes etapis.

Poegimisel abistamine

Loodetavasti ei ole teil vaja poegimisse üldse sekkuda, kuid vahel vajab koeraema siiski veidi abi. Abi võib tal vaja minna mitmel moel.

  • Näiteks võib vastsündinud kutsikas abi vajada, kuni ema järgmist väljutab. Kui see on nii, siis purustage lootekott ja kuivatage kutsikas kiiresti, pühkides puhta rätikuga vastukarva. Hõõrumine ergutab kutsikat esimest korda hingama.
  • Kui koeraema ei ole kutsikat puhastanud, siis võib tema hingamisteedes olla vedelikku. Pistke oma väike sõrm kutsikale suhu ja puhastage seda ning pühkige loomakese nina. Hõõruge kutsikat rätikuga, et teda nutma panna, kuna see kõrvaldab mistahes allaneelatud vedeliku.
  • Kui koeraema on järgmise kutsika väljutamisega ametis, siis peate võibolla äsjasündinud poja nabaväädi läbi lõikama. Selleks siduge jäme niit umbes 2,5 cm kaugusele kutsika kehast ja tehke sõlm peale. Tehke sellest veidi maad edasi teine sõlm ning lõigake väät kahe sõlme vahelt puhaste kääridega läbi. Ärge lõigake vääti liiga keha lähedalt, kuna see võib kutsikale ohtlikuks osutuda. Ka väädi jätmine liiga pikaks ei ole hea, kuna koeraema võib proovida seda siis närida või alla neelata.

Vaadake lehekülge „Mida poegimise ajal jälgida?” . Leiate sealt rohkem infot poegimise etappide ja võimalike komplikatsioonide kohta.

Pärast poegimist

Kui olete veendunud, et poegimine on lõppenud ning kõik asjaosalised on terved ja õnnelikud, siis pakkuge koeraemale süüa ja juua. Andke talle kutsikatoitu, mida ta on kogu tiinuse vältel söönud, kuna ta vajab midagi, millega tema kõht on harjunud.

Meelitage teda õue värsket õhku hingama ja häda tegema, kuigi see ei pruugi tal kohe õnnestuda. Eemaldage ja asendage poegimise ajal määrdunud allapanu ning laske värskel perekonnal rahus ja vaikuses üksteise seltsis olla.

Kui kutsikad ei ole hakanud tunni aja jooksul pärast sündi piima imema, siis peate neid ehk nisade külge tõstma, kuna ilmselt on nad väga näljased. Kui poegi on rohkem kui nisasid, siis peate neid ümber tõstma, kuni nad õpivad jagama.

Kui koeraema pressib pärast poegimise lõppu endiselt ilma kutsikaid sünnitamata või ei paista pesakonna eest hoolitsemise vastu suuremat huvi tundvat, siis võtke loomaarstiga ühendust.

Vahel on vaja kutsikaid pudelist toita, kuid seda juhtub harva. Kui teil on pesakonna toitmisega seotud küsimusi või muresid, siis pidage loomaarstiga nõu.

Ja ongi käes aeg tähistada uute kutsikate sündi. Palju õnne!