Your Pet, Our Passion.
šokolaadi labrador sööb kausist

Tiine koera toitmine

Lugemisaeg: 3 min

Tiinus on imeline, aga väsitav, seda nii loomale kui ka teile. Armsate karvakerade lisandumine teie perre on igati vahva, kuid üleannetu pesakonna sünnitamine, kasvatamine ja hooldamine tähendab koeraema jaoks tööd ja vaeva.

Seepärast on oluline, et loom saaks toidust kätte kõik talle vajaliku. Õige toitumine tagab, et nii koeraema kui ka tema kutsikad on terved ja õnnelikud.

Olgugi et täiskasvanud koera toidus sisalduvad kõik toitained, mida loom iga päev vajab, ei piisa neist tiinuse ajaks, eriti kui koeraema ootab suurt pesakonda.

Tulevane koeraema vajab rohkem energiat ja proteiini ning seda saab ta kvaliteetsest kutsikatoidust. Tiine koera toitmine kutsikatoiduga toetab teie koera tervist nii tiinuse ajal kui ka pärast seda. Proovige mõnda järgmistest Purina kutsikatoitudest:

Teie koera kehaline seisund (või tervislik põhjus) mõjutab seda, milliseid toitaineid loom tiinuse ajal vajab. Koera kehalise seisundi kohta saate rohkem teada meie kehavormi hindamise töövahendi abil.

Miks ma peaksin andma tiinele koerale kutsikatoitu?

Kutsikatoit sisaldab külluslikumalt põhitoitaineid ning annab rohkem energiat kui täiskasvanud koera toit. Ühtlasi on see kergesti seeditav. Kõik see on oluline, kui söödate tiinet emaslooma.

Kui hakkate oma koera tema 3.–4. tiinusnädalal kutsikatoiduga söötma, siis aitate tal püsida tugevana ning anda vajalikke toitaineid piima kaudu kutsikatele edasi.

Selleks et koera kõht jõuaks kohaneda, tuleb toit vähehaaval välja vahetada. Lisage kutsikatoitu umbes nädala jooksul vähehaaval tema tavalisele toidule, kuni olete toidu täielikult välja vahetanud.

Arvestage kutsikatoidu valikul looma suurust ja maitse-eelistusi.

Kuivtoidu portsjon sisaldab rohkem kaloreid kui märgtoidu oma. Seega – kui teie koer on märgtoidu dieedil, siis serveerige talle toitu kas tihedamini või suuremates kogustes, et ta saaks sellest ikka kogu vajamineva energia kätte, eriti kui tegemist on suure tõuga. Võite ka proovida märg- ja kuivtoitu segada, et mõlema toidu eeliseid ära kasutada.

Veenduge, et loomal on alati piisavalt värsket vett, et tal ei tekiks vedelikupuudust, eriti juhul, kui ta sööb tiinuse ajal kuivtoitu.

Kui palju ma pean tiinele koerale süüa andma?

Tiinuse esimestel nädalatel serveerige koerale tema tavapäraseid portsjone. Koer võib tiinuse alguses toidust keelduda, samuti võib tal tekkida sarnaselt inimeste rasedusega hommikune iiveldus, nii et ta oksendab pisut. Me teame, et see paneb teid muretsema, kuid tegemist on täiesti normaalse nähtusega. Kui koeral ei paista siiski paremaks minevat ja te olete tema isukaotuse pärast mures, siis pöörduge loomaarsti poole.

Tiinuse viienda nädala paiku hakake looma toiduportsjoneid tasapisi suurendama. Andke talle iga nädal pisut rohkem süüa, kuni koer sööb 9. tiinusnädalal umbes kolmandiku võrra tavapärasest enam. Selleks ajaks peaks koeraema olema juurde võtnud 25% kehakaalust või isegi rohkem, kui ta ootab suurt pesakonda.

Mõõtke portsjoneid hoolikalt, et loom ei sööks üle ega rasvuks, kuna sellisel juhul võib tal tekkida tiinuse ja poegimise ajal probleeme. Kui teil on tiine koera kehakaalu suhtes kahtlusi, siis pöörduge loomaarsti poole

Tiinet koera on soovitatav sööta pigem väikeste portsjonitega ning sageli, eriti tiinuse lõppfaasis, kui kutsikaid täis kõht ei mahutagi kuigi palju toitu.

Kui palju ma pean imetavale koerale süüa andma?

Vastsündinute imetamine on koeraema jaoks raske töö, kuna pojad vajavad suureks ja tugevaks kasvamiseks palju toitvat piima. Kas teadsite, et koer toodab kutsikate jaoks rohkem piima kui inimene oma beebi jaoks?

Selleks et teie koer saaks ahne pesakonna toitmiseks piisavalt energiat, söötke teda jätkuvalt sama kutsikatoiduga. See on kalori- ja toitainerikkam ning annab loomale jõudu, aidates tal toota kutsikate jaoks kvaliteetset piima.

Suurendage koeraema söögikordi 1.–3. imetamisnädalal kahelt kolmele. Neljandal nädalal (kui koer toodab kõige rohkem piima), pakkuge talle neli toidukorda päevas. Imetamisaegseid toiduportsjoneid tuleks suurendada järgmiselt.

See, kui palju ja tihti te koerale süüa annate, oleneb tema tõust ja pesakonna suurusest. Kui ta imetab enam kui neljast kutsikast koosnevat pesakonda, siis vajab ta palju energiat, s.t tal peab olema pidev liigpääs toidule.

Vastsed emad imetavad kutsikaid umbes 6–8 nädalat, kuid tahket toitu võib vaikselt hakata andma juba 3–4-nädalastele kutsikatele. Kui koeraema on kutsikad võõrutanud, siis vähendage tema toidutarbimist vähehaaval, kuni ta sööb jälle tiinuse-eelseid portsjoneid.

Kui te ei tea, kuidas oma koera tiinuse ajal toita, siis vestelge sel teemal loomaarstiga, kes soovitab teile sobivat toitu kõigiks tiinuse etappideks ja imetamise ajaks.

  • Esimene nädal: 150% tavapärasest toidukogusest
  • Teine nädal: 200% tavapärasest toidukogusest
  • Kolmas nädal: 300% tavapärasest toidukogusest