Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Koerte tiinus ja poegimine
tiinus koer kutsikatega

Nõuanded koera tervislikuks tiinuseks

Lugemisaeg: 3 min

Kui sinu koer on õnnelik, siis oled seda ka sina. Veendu, et sinu tiine koer on terve ja tunneb end võimalikult mugavalt – nii tema enda kui ka varsti saabuvate kutsikate pärast!

Toitmine ja toit

Kui murrad pead, mida tiinele koerale süüa anda, siis tea – sa pole üksi. Sellist küsimust esitab endale enamik koeraomanikke. On oluline teada, et täiskasvanud koera toidus ei sisaldu lisatoitaineid, mida loom tiinuse ajal vajab. Seepärast peadki tema toitumist kohendama, et saaks toidust ikka kõik vajaliku kätte.

Üleminek kutsikatoidule

Selleks et sinu koer oleks tiinuse ajal võimalikult terve, tugev ja õnnelik, vajab ta lisakogust proteiini ja energiat, mida ta saab tavalisest kutsikatoidust. Soovitame vahetada koera toidu vahetult enne tema paaritamist kutsikatoidu vastu välja, tehes seda aegamisi 7–10 päeva jooksul, et mitte looma kõhtu ärritada. Paku loomale seda toitu, kuni ta on kutsikad võõrutanud.

See, mida sa peaksid oma koerale süüa andma, oleneb nii tema kehalisest seisundist Kehavormi hindamise töövahend kui ka võimalikest terviseprobleemidest, mis tal kunagi on olnud või on praegu. Pea enne koera dieedi muutmist loomaarstiga nõu.

Kui sinu koer tarbib tervislikel põhjustel eritoitu või tal on tundlik seedimine, siis pea enne mistahes muudatuste tegemist loomaarstiga nõu.

Toidutarbimise suurendamine

Nagu inimeste raseduse puhul võib ka koera tiinus teda esimeste nädalate jooksul hommikuti iiveldama ajada, seepärast lase looma kehal enne toidu vahetamist uue seisundiga kohaneda.

Anna talle alates viiendast tiinusnädalast iga nädal pisut rohkem süüa, kuni koer sööb üheksandal tiinusnädalal umbes kolmandiku võrra tavapärasest enam. Selleks ajaks peaks koeraema olema juurde võtnud 25% kehakaalust või isegi rohkem, kui ta ootab suurt pesakonda – ja see on täiesti normaalne.

Vee kättesaadavuse tagamine

Peale koera õige toitumise on oluline jälgida ka seda, et ta jooks piisavalt vett, eriti juhul, kui ta sööb kuivtoitu. Tervisliku tiinuse seisukohalt on äärmiselt tähtis, et loomal ei tekiks vedelikupuudust. Seepärast veendu, et tal on alati piisavalt puhast vett käepärast. Soovitatav on asetada mitu veekaussi kohtadesse, kus loom veedab palju aega, nii et ta pääseb veele võimalikult hõlpsalt ligi, eriti tiinuse viimastes faasides.

Liikumine

Korrapärased jalutuskäigud hoiavad tiinet koera heas vormis, nii et tal on poegade saabumiseks piisavalt jõudu. Väldi tiinuse ajal mistahes intensiivset trenni, samuti näitustel või kuulekuskoolitusel osalemist, kuna see on looma jaoks stressirohke ning kui tormakad koerad temaga kokku põrkavad või ta jalust niidavad, siis võib see kutsikatele liiga teha.

Jalutamine on suurepärane viis tiine koera vormis hoidmiseks, et ta saaks poegimisega hästi hakkama. Jaluta tiine koeraga lühemalt, kuid tee seda sagedamini, kuna tiinuse edenedes tunneb koer end suure tõenäosusega üha ebamugavamalt ja väsinumalt. Tee loomaga 3–5 korda päevas lühikesi jalutuskäike.

Vaktsiinid

Terve ema tugevdab poegi imetades ka nende immuunsüsteemi. Seepärast on oluline, et sinu koer oleks saanud juba enne paaritamist kõik vaktsiinid, et tal oleks võimalikult palju antikehi.

Kui sinu koera vaktsineerimine läheb tiinuse tõttu üle tähtaja, siis pea loomaarstiga nõu. Osa vaktsiine on küll tiinuse ajal lubatud, kuid küsi selle kohta loomaarstilt järele, et mitte ohustada koeraema ega sündimata kutsikaid.

Parasiidid

Ka tiinele koerale tuleb teha tavapärast kirbu- ja ussitõrjet.

Koeraema võib anda nii ümar- kui ka kidaussid veel sündimata kutsikatele edasi, seepärast taga loomade ohutus ja kasuta asjakohaseid, tiinuse ajal lubatud tooteid. Vestle sel teemal loomaarstiga, sest ka kutsikatele võib olla vajalik esimeste elunädalate jooksul ussirohtu anda.

Komplikatsioonid

Õnneks naudivad koerad tavaliselt sujuvat ja probleemivaba tiinust ja poegimist. Vahel võivad aga ka tekkida komplikatsioonid, mistõttu peaksid teadma, milliseid ohumärke otsida.

Raseduskrambid

Koertel esineb poegimise ajal või järel raseduskrampe sagedamini kui kassidel. See on tingitud madalast kaltsiumitasemest.

Krampide sümptomid on tõmblemine, närvilisus ja ärritus. Kui märkad koeral midagi eelmainitust, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust, kuna raseduskrambid on ravimata jätmise korral koerale äärmiselt ohtlikud.

Keisrilõige

Kui sinu koer pressib, kuid kutsikaid ei sünni, siis tuleb ilmselt kirurgiliselt sekkuda ehk teha keisrilõige.

Vahel võib keisrilõige olla ka ette planeeritud – enamasti on see nii suure peaga koeratõugude puhul (nt mops, chihuahua). Buldogidele tehakse peakuju tõttu alati keisrilõige.

Lisateavet tiinuse võimalike komplikatsioonide kohta leiad leheküljelt „Millele koera tiinuse ajal tähelepanu pöörata?”.

Krampide sümptomid on tõmblemine, närvilisus ja ärritus. Kui märkad koeral midagi eelmainitust, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust.

Pesa punumine

Tiinuse lõppfaasis hakkab koer otsima privaatset kohta, kus lõõgastuda ja poegida. Saad teda aidata, seades sisse pesa, kus kutsikatel on soe, mugav ja ohutu sündida.

Puhaste tekkide, linade või rätikutega pappkast sobib selleks väga hästi. Aseta pesa mõnda vaiksesse kohta, kus teised lemmikloomad ega lapsed koera ei sega. Ära üllatu, kui tulevane ema valib mõne teise koha kui see, kuhu sina pesa ehitasid, kuid võid püüda teda alati tagasi meelitada.

Hoia pesas toatemperatuuri (ja ära unusta kontrollida, et tuul ei tõmbaks!), et koeraemal ja kutsikatel oleks mugav olla.