Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Kass istub ja vaatab üles

Kassipoja või kassi õpetamine

Lugemisaeg: 6 min

Olgugi et koolitamist seostatakse traditsiooniliselt koertega, on ka kassile võimalik trikke õpetada! Kiisu suudab õppida ära oma nime ja tulla kutsumise peale sinu juurde. Selliste oskuste õpetamist tuleks alustada maast madalast ja esimesel võimalusel.

Kassipojale sotsiaalsete oskuste õpetamine

Kassipoegade koolitamine algab neile sotsiaalsete oskuste õpetamisest. Mida rohkem nad noorena kõigega kokku puutuvad, seda vähem on nad vanemaks saades šokis või üllatunud. Õige pea pärast seda, kui oma käpad kannavad, nii et ema abi pole enam vaja, astuvad kassipojad uutele olukordadele vastu enesekindluse ja uudishimuga, mille poolest kassid on niivõrd kuulsad. Kassipojad on kõige kartmatumad 3.–7. elunädalal. Selles vanuses on nad uue suhtes rohkem avatud, valmis ammutama uusi kogemusi ja harjuma keskkonna muutumisega. Pärast seda muutuvad nad ettevaatlikumaks, seepärast on oluline, et tõuaretaja või varjupaik tutvustaks sind loomale võimalikult palju, enne kui sa ta koju viid. Kõige parem on, kui see leiab aset 8.–13. elunädalal (olenevalt tõust ja kasvatajast).

Muidugi ei peatu su kassipoja emotsionaalne areng 12. elunädalal, vaid sa võid jätkata tema õpetamist ka pärast kojutoomist. Proovi kassipoja arengu toetamiseks järgmisi nõuandeid.

  • Kutsu koju igasuguseid külalisi, et su kassipoeg harjuks eri vanuses, soost, pikkuses, juuksevärvi jms inimestega.
  • Kui sul pole lapsi, siis kutsu neid külla, veendudes esmalt, et nood teavad, kuidas kassipoja juuresolekul käituda, eriti kui nad näevad looma esimest korda.
  • Võibolla tunned kedagi, kellel on kassisõbralik koer. Kui see on nii, siis kutsu ta koos lemmikloomaga külla kassipojaga tutvuma. Koer peab olema hästi kasvatatud ja suutma täita käsku „koht” isegi siis, kui ta on suures elevuses uue sõbraga kohtumise üle!
  • Kassipoja koolitamise ajal vii ta lühikesele autosõidule, et ta harjuks sellega maast madalast. Paku talle tagasi koju jõudes midagi eriti maitsvat, et ta seostaks reisimist preemiaga.

Millest kassipoja õpetamist alustada?

Kui su kass on peamised sotsiaalsed oskused omandanud, saad hakata talle muid asju õpetama. Enne alustamist on hea mõte käia loomaarsti juures tervisekontrollis, et teha kindlaks, ega su lemmikul ei ole ühtki peitejärgus haigust, näiteks liigese- või kuulmisprobleeme, mis võiksid tekitada koolitamise ajal tervisehädasid.

Loodetavasti on su kass täiesti terve, nii et saad alustada paari kasuliku triki õpetamist. Need peamised juhtnöörid aitavad sul ja sinu kassipojal või kassil õppetundidest maksimumi võtta.

  • Häälda kassile mõeldud käsklust (näiteks „istu”) selgelt ja kindlalt ning suuna looma kiitusega (näiteks „istu, tubli, istu”).
  • Kasuta kassipoja premeerimiseks toitu. Kes meist poleks valmis rohkem pingutama, kui selle eest ootab maitsev auhind?
  • Kui kasutad maiuse andmise ajal klikkerit või õrna heli tekitavat kellukest, siis seostab ta heli preemiaga ja peaks õppima täitma käsku edaspidi üksnes heli kuulmise peale.
  • Õpeta oma kassipoega enne söögiaegu, sest täis kõhuga ei tundu toidupreemia nii ahvatlev. Ära oma kassi õpihimu nimel ka näljuta, sest näljane kass kaotab kiiresti kannatuse.
  • Püüa kõrvaldada taustamüra, mis tuleb telerist või muusikakeskusest, et aidata kassil keskenduda.
  • Tee lühikesi õppetunde ja lõpeta need enne, kui su kassil hakkab igav või ta väsib. Ära tee pikemaid kui 15-minutisi õppetsükleid, et õpilane ei väsiks.
  • Ole koolitamise ajal järjekindel – kasuta sama koolitajat (kelleks oled kas sina ise või mõni spetsialist), samu käsklusi, märguandeid ja preemiaid.
  • Oota uue oskuse õpetamisega seni, kuni kass on eelmise selgeks saanud, sest muidu peab loom korraga liiga paljuga hakkama saama.
  • Püüa mahutada kümneminutine õppetund igasse päeva, sest juhuslikud seansid ei pruugi loodetud tulemusi anda ja võivad su kassi segadusse ajada.
  • Varu kannatust! Koolitamine võtab aega, seega julgusta oma lemmikut hea käitumise eest iga õppetunni ajal ohtrate kiituste ja preemiatega. Kui su kass teeb midagi valesti, ütle kindlalt „ei”, enne kui sa ta millegi muu juurde suunad. Näiteks kui ta lükkab asju põrandale, ütle „ei” ja viibuta ta ees mänguasja, millega ta võib selle asemel mängida.

Nüüd, mil tead, milliseid põhioskusi on vaja kassipojale või kassile õpetada, saad liikuda edasi keerulisemate õppetükkide juurde. Kas pole vahva?