Briti lühikarvaline

British Shorthair
Briti lühikarvaline on suuremat kasvu kass, keda võib kirjeldada jässaka või masajana. Paljud kehajoontest on ümarad – nägu, põsed, kõrvad, silmad ja pea. Lühike lai koon asub järsu, tugeva lõua kohal. Koos laia rinna ja lühikese, jämeda sabaga loovad need mulje tugevast ja turskest kassist. Karvastik on lühike ja tihke, ei ole kohev ning värvi- ja mustrikooslusi võib esineda üle saja.
  • Mänguline ja uudishimulik
  • Sõbralik, ent iseseisev kass
  • Vaikne kass
  • Suuremat ja turskemat tõugu kass
  • Vajab sugemist kord nädalas
  • Allergiaohtlik tõug
  • Tahab mingil määral õues käia
  • Võib vajada lastega harjutamist

Päritolu

Briti lühikarvaline kass on Ühendkuningriigis vaieldamatult kõige populaarsem kassitõug. Kuigi kirjalikud andmed selle tõu kohta ulatuvad ainult 20. sajandi algusesse, on seda tõugu kassid olnud olemas sadu aastaid. Lühikarvalisi kasse eksporditi palju Uude Maailma, kus nad said väga populaarseks. Tänane värvitoonide ja kasukakirjade valik on tekkinud tänu parimate tänavakasside valikulisele aretamisele, mis algas 19. sajandil ja kestab tänapäevani.

Päritoluriik

Inglismaa

Iseloom

Briti lühikarvalisi peetakse kassimaailma helladeks hiiglasteks. Nad on inimeste ja teiste loomadega armastusväärsed ning südamlikud. Briti lühikarvalised ei nõua pidevalt inimese tähelepanu ja on vaiksemad kui nende orientaalsed suguvennad. Nad pole ka liiga uudishimulikud ega satu seetõttu soovimatutesse seiklustesse, nagu võib juhtuda orientaalset tõugu kassidega.

Tervis

Briti lühikarvalised on üldiselt vastupidav tõug, kellel ei esine palju terviseprobleeme. Kuna aretamisel kasutati vanasti ka Pärsia kasse, on olemas väike oht haigestuda polütsüstilisse neeruhaigusesse. See tekitab neerutalitluse häireid, sest tsüstid või augud arenevad progressiivselt. Haiguse tuvastamiseks on saadaval geenitest, nii et kassi hankimisel tuleks küsida tõuaretajalt kinnitust – hea kassikasvataja peab seda teadma.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel on seoses toiduga oma eelistused ja vajadused. Samal ajal on kass lihasööja, kelle toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Nende toitainete vahekord erineb olenevalt vanusest, eluviisist ja üldtervisest. Arusaadav, et kasvueas energiline kassipoeg vajab teistsuguses vahekorras toitaineid kui passiivsema eluviisiga eakas loom. Lisaks tuleb looma ideaalse kehavormi säilitamiseks jälgida söötmisjuhendi järgi toidu kogust ja arvestada kassi maitse-eelistusi (märg- või kuivtoit).

Hooldamine

Üks põhjusi, miks Briti lühikarvaline kass muutus eelmisel sajandil nii populaarseks, on tema väike sugemisvajadus. Looma karv on lühike ja tihke ning kass saab selle eest hoolitsemisega ise hakkama. Nii nagu kõiki kasse, on ka teda soovitatav korrapäraselt vaktsineerida ja teha talle parasiiditõrjet.

Parim kassitõug lastega perre

Kuigi see kassitõug ei sobi lastega kõige paremini, on iga kass erinev ja õige harjutamise abil võib ta suuta lastega peres elada.

Cat

Kas see tõug sobib sulle?

Igal kassil on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised kassitõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite kassiga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldust pakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakassile uue kodu ja teise võimaluse pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Uut ja seda päris oma kodu ootavaid kasse on väga palju. Igaühel neist on oma taust, paljud ei ole eelmise kodu kaotuses ise sugugi süüdi ja tahaksid väga sinu pere liikmeks saada. Hea mainega varjupaik otsib kassile omanikku väga hoolikalt. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõulooma, siis tuleb sul leida usaldusväärne kassikasvataja. Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, missuguse looma saad. Lisateavet kasside nakkushaiguste, geneetilise eelsoodumuse või hooldusvajaduste kohta saad oma veterinaararstilt – siis oled täielikult valmis teda oma kodus tervitama.

Uue kassi kojutoomine

Mida lähemale jõuab päev, kui sinu koju saabub uus kass või kassipoeg, seda rohkem elevil oled. Viimastel päevadel enne uue pereliikme saabumist on veel palju asju, mis on vaja korda ajada.